Arco Resonet

Arco Resonet

Historie a popis:

Velice výstižně je popis uveden ve výborné knize popisující historii elektrofonických hudebních nástrojů ve světě i u nás: Elektrofony (aut. M.Guštar vyd. Uvnitř). Nemá cenu vymýšlet vymyšlené a tak zde uvádíme s laskavým souhlasem vydavatelství:

Družstvo Dřevokov z Blatné vyrábělo od roku 1955 pod značkou Resonet Arco elektrifikovaný kontrabas. Nástroj má nevelké masivní tělo, pro snímání slouží elektromagnetický snímač, jehož signál je vyveden na dvojici zdířek. Regulátor hlasitosti je umístěn na zadni straně nástroje. V dolní části je výklopný a výsuvný bodec, jehož délku lze nastavit v rozsahu asi 15 cm. Kontrabas Arco se sklopeným bodcem má rozměry 160×35× 15 cm, délka rozloženého nástroje se podle vysunutí bodce pohybuje mezi 190 a 205 cm. Na konci 50. let distribuovala elektrický kontrabas Arco firma Selmer. Jeho cena byla 52 liber. Na kontrabas Arco nějaký čas hrál John Paul Jones ze skupiny Led Zeppelin.

My ještě dodáváme, že dle informací bývalých pracovníků Dřevokovu, kteří výrobu Resonetu Arco zažili, se vyráběl vždy jen v malých sériích. Celkem se prý vyrobilo cca 100–150ks.

Zkušenosti s nástrojem:

Bohužel tento nástroj nemáme k dispozici. Zde uvádíme jedinečné fotografie z koncertů, kde se hrálo na Arco (podrobnosti zde). Firmě Dřevokov Blatná tímto ještě jednou velice děkujeme.

Pokud budete mít jakékoliv (Vaše) fotografie s tímto nástrojem, zašlete je, prosíme, ke zveřejnění. Děkujeme.

Sběratel kytar Jolana pan Jaroslav Jíra nám umožnil si na Arco „sáhnout“ a detailně vyfotografovat. Další fotografie nám přišly ze Slovenska od pana Bugára. Velice tímto děkujeme a fotografie přinášíme i Vám…

Dále v galerii naleznete několik fotografií, které dokazují, že Arco není jen krásný historický kus, ale je to i hudební nástroj, který je bez problémů použitelný i dnes . Výrobní číslo tohoto nástroje je 52 ! :-). Děkujeme za fotografie.

Náš spolupracovník pan Tatárka nám zaslal krásné fotografie Arca s výrobním číslem 0019 !. Je v krásném stavu: jako kdyby jí včera koupil v Blatné … :-) A to včetně pouzdra !

Vaše komentáře

Napište cokoliv k této kytaře: zejména Vaše zkušenosti, postřehy, opravy a doplnění textu a vše, co by mohlo ostatní zajímat. Obecné informace prosíme pište do OBECNÉ DISKUSE. Jakékoliv materiály, fotografie, delší texty a ostatní prosíme zašlete na náš e-mail

 1. xMichal:

  Dobry den.
  Zaujimalo by ma, ci je tento kontrabas vhodny aj na hru so slakom.
  Da sa tento nastroj zohnat?

 2. cruli:

  Dobrý den.
  Chtěl bych se zeptat za kolik by se kontrabas Arco dal sehnat? Děkuji za odpověd.
  cruli@seznam.cz

 3. kure.jirka:

  Ahojky. Získal jsem Arco. Foto zašlu jen jak ho pořídím.

 4. Jolana.cz:

  Je velice zajímavé, že Arco pana Jíry má dřevěný kryt na těle (vlastně ozvučnici) a Arco pana Bugára plastový… (viz foto).

Přidejte komentář

Abyste mohl komentovat, musíte se přihlásit.