Grazioso

Grazioso Resonet

Historie a popis

Elektrická kytara Resonet Grazioso byla první el. kytarou z masívu vyráběnou v Čechách. Byla vyráběna od roku 1955 v Dřevokovu Blatná (pro vývoz byla pojmenovaná Futurama). Místo velkého popisování jsme přiložili co nejvíce fotografií, za které autorovi velice děkujeme. Na spodních snímcích je vyfotografována i s kytarou Grazioso, která byla vyráběna o pět let později (1960) v Hradci Králové pod značkou Neoton (označovaná pro vývoz jako Futurama III.).

Velice výstižně je popis uveden ve výborné knize popisující historii elektrofonických hudebních nástrojů ve světě i u nás: Elektrofony (aut. M.Guštar vyd. Uvnitř). Nemá cenu vymýšlet vymyšlené a tak zde uvádíme s laskavým souhlasem vydavatelství:

Po úspěšném uvedení elektrické havajské kytary Resonet Chord na trh v roce 1954, pokračovali konstruktéři Vladimír Vlček a Josef Růžička v družstvu Dřevokov ve vývoji dalších elektrofonických nástrojů. V roce 1955 byla dovezena kytara Fender Stratocaster, která se stala předlohou prvních československých elektrických kytar. Vladimír Vlček upravil tvar těla nástroje a elektrické zapojení, vytvořil originální konstrukci snímačů, přepínačů, dvojzvratného tremola a dalších dílů a v roce 1955 začala sériová výroba elektrických kytar s masivním tělem nazvaných Grazioso.

Jako materiál pro výrobu těla sloužilo pravděpodobně stejné dřevo, ze kterého se v Dřevokovu vyráběl nábytek. Lze proto nalézt kytary s tělem z buku, jasanu a dalších druhů dřeva. Krky se vyráběly z javoru. Do roku 1956 se pro povrchovou úpravu ,sunburst" používal lihový lak, později byl nahrazen lakem epoxydoqm a většina kytar se vyráběla v červené barvě. Plastové díly se vyráběly z acrylonu. Kytary jsou osazeny třemi jednocívkovými snímači, pro jejichž přepínání slouží trojice kolébkových přepínačů. Celková hlasitost se ovládá jedním potenciometrem, barva zvuku druhým. Výstupní signál byl zpočátku vyveden na dvojici zdířek, které byly později nahrazeny konektorem jack.

Kytary Grazioso distribuovala v Evropě britská firma Selmer, která pro ně začala užívat značku Futurama. V roce 1958 byl přemístěn výstupní konektor jack na spodní okraj těla a takto upravené kytary Grazioso byly vyráběny pod názvem Futurama Foreign. Pod názvem Futurama II a Futurama III prodávala firma Selmer i některé modely kytar Neoton Star a později Jolana Star, vyráběné od roku 1959 v Hradci Králové. Kytary Futurama byly na počátku 60. let dosti rozšířené ve Velké Británii. Jejich cena byla kolem 55 &

Na kytaru Futurama hrál George Harrisson ve skupině Beatles a použil ji i při nahrávání skladby Cry For a Shadow. Kytaru Futurama používal také country-kytarista Albert Lee a snad i Jimmy Page a Eric Clapton.

Pěkná stránka popisující historii kytary Grazioso je zde. Je to sice anglicky, ale nenechte si jí ujít. Víte, že na Futuramu (Resonet Grazioso) hrál svého času i George Harrison ? :-). Čťěte zde a dále zde.

Zkušenosti s nástrojem

Vzhledem k tomu, že tato kytara je dnes sběrateli považovaná za velmi historicky cenný kus, není bohužel v našem dosahu. Pokud máte někdo zkušenosti s tímto nástrojem, budeme rádi za Váš názor. Pokud budete mít informace i k její historii nebo o její výrobě, doplněte, upravte nebo opravte tyto texty Vaším příspěvkem. Děkujeme.

Vaše komentáře

Napište cokoliv k této kytaře: zejména Vaše zkušenosti, postřehy, opravy a doplnění textu a vše, co by mohlo ostatní zajímat. Obecné informace prosíme pište do OBECNÉ DISKUSE. Jakékoliv materiály, fotografie, delší texty a ostatní prosíme zašlete na náš e-mail

Přidejte komentář

Abyste mohl komentovat, musíte se přihlásit.