Jantar 4

Jantar 4

Historie a popis:

Dle sdělení výrobce uvádíme: Basová kytara Jantar 4 se vyráběla v Hořovicích ve firmě Elpro – Delicia a.s. v letech 2002 až do zrušení výroby v roce 2004. Nová se prodávala za cca 18tis. korun. Jednalo se o výprodejovou sérii baskytar, která byla připravena a upravena z rozpracovaných, tehdy však již nedokončených výrobních sérií. Basa Jantar nese značku „D“ – Delicia.

Basová kytara Jantar 4 má průchozí krk a společně s tělem jsou vyrobeny z kanadského javoru. Tělo je zaoblené do mírného oblouku. Krk má v sobě navíc grafitové výztuhy pro zlepšenou pevnost. Hmatník je z palisandru a je dvouoktávový. Mosazná pozlacená kobylka, mechaniky Grover. Basa má 2× aktivní humbucker. Aktivní elektronika včetně baterie je přístupná po odšroubování zadního krytu.

Ve fotogalerii naleznete leták s logem Delicia Hořovice. Je zde i baskytara Jantar 4.

Zkušenosti s nástrojem:

Původní plastové knoflíky nebyly příliš krásné a tuto jinak luxusní basu trochu znehodnocovaly. Proto byly vyměněny za zlaté (viz poslední foto). Baskytara je velmi pěkně zpracovaná, tvar je velice příjemný. Tělo je poměrně malé, ale na svou velikost docela těžké. Má velice nízký dohmat, dobře se na ní hraje a má příjemný zvuk. Některé fotografie ve fotogalerii jsou 2× – vždy s různým druhem světla.


Vaše komentáře

Napište cokoliv k této kytaře: zejména Vaše zkušenosti, postřehy, opravy a doplnění textu a vše, co by mohlo ostatní zajímat. Obecné informace prosíme pište do OBECNÉ DISKUSE. Jakékoliv materiály, fotografie, delší texty a ostatní prosíme zašlete na náš e-mail

 1. futurama:

  mám na prodej Iris bas – vynikající stav
  dále pak Start IV – Ta je mírně jetá ohraná, ale zachovalá…
  Nabídky prosím přez ladik.pilny@seznam.cz

 2. mikulastagger:

  vypadá skoro jako Joe Satriani Signature :-D

 3. plangy:

  Rád bych podotkl, že Stuart Spector nekopíruje tvar Warwick Streamer. Spíš je to naopak. Jedná se o NS design, který pro Stuarta vytvořil Ned Steingerger. První model spolu s dopisem pro PJ (manažer Spectoru) můžete prohlédnout na tomto odkazu: http://spectorbass.com/…s1stuff.html

 4. shivason:

  To Jolana.cz: Zdravím. Vlastním také také jeden exemplář v černém laku. Musím vyzdvihnout opravdu skvely krk, hraje se na ni velice prijemne. Mechaniky Grover drži výborne a ladení je velice presne.
  Otazkou je pro me elektronika a snimace. Je elektronika stejná jako Tone Pump u Spectorů? Snímače jsou nějaký noname…myslíte, že se dají vyměnit za EMG, resp. padne do daného otvoru, nebo pánové z Hořovic udělali úplný atyp a neí možné vyměnit.....

  Díky a pěkný den.....

 5. Jolana.cz:

  Re Pepa: ano, je to vlastně kopie. Podle ohlasu majitelů Jolan z „předposledních Hořovic“ (jak tomu říkají :-)  – bylo tím míněno z Elpro Delicia" ) se v sériích vyskytovalo mnoho velmi kvalitních kusů, ale bohužel i několik řekněme nepovedených, které však též pustili do prodeje. Zobrazený kus Jantar 4 byl srovnáván s mnoha baskytarami a hlavně s „orginálem“. A rozhodně hráčský rozdíl nebyl 20 tis :-). Bohužel máme zkušenosti s Diamantkami z roku 2004 z Elpra, u kterých jsme nalezli z 6ti ks jeden téměř neseříditelný, což potvrzvalo Vaše ohlasy. Ale mohla to být náhoda.
  Když jsme osobně prohlíželi současnou výrobu v Hořovicích, byli jsme velmi překvapeni, jak kvalitní nástroje pro export nyní firma NBE vyrábí. Můžeme jen doufat, že tuto kvalitu přenesou i do nových Jolan. Vzhledem k tomu, že je vyrábějí stejní lidé na stajných strojích, není důvod, proč by tomu tak být nemohlo… :-)

 6. Pepa:

  Je to vlastně Stuart Spector, vyráběný také v Hořovicích. Se vším všudy, mechanika, elektronika a dřevo. Měl jsem toho v Hořovicích vyráběného Spectora, nový stál cca 37 tisíc. Já ho koupil už starší za 15 tisíc. Brzy jsem ho ale prodal. Nelíbyl se mi ani zvuk, ani vlastnosti. Je to tvarem vlastně Warwick, ten je však precizně proven a prostě hraje. Tenhle výrobek z Hořovic pro Stuarta Spectora za W2arwickem dost pokulhává. No, pokud je jeho cena do 10ti tisíc, je potom vše v pořádku.
  Za 18tisíc si můžeme pořídit mnohem kvalitnější a hrající japonské nástroje.

 7. cliff:

  V jednom českom internetovom obchode som akurát zbadal značku „Delicia“ a tam presne túto basgitaru, nevedel som že sa ešte predáva, alebo dokonca vyrába. Stojí asi 9000SK, myslím si že príjemná cena, ak odpovedá vlastnosťami basgitarám obdobnej ceny (napr. Yamaha RBX374) tak je to veľmi dobrá basa aj do kapely.

Přidejte komentář

Abyste mohl komentovat, musíte se přihlásit.