O webu

Vítejte

na internetových stránkách věnovaných kytarám a baskytarám Jolana a Resonet.

Nejprve si prosíme přečtěte technickou poznámku: pokud se Vám po kliknutí na malé obrázky nezobrazují správně velké obrázky, bude pravděpodobně nutno ve Vašem prohlížeči pro tento server (www.jolana.cz) povolit tzv. „vyskakovací pop-up“ okna. Děkujeme za pochopení.

A nyní k webu a k Jolanám:

I když v současné době je již na internetu mnoho často i kvalitních informací o těchto nástrojích, myslíme si, že mezi lidem je ještě spousty dalších dokumentů, materiálů atd., které postupně mizejí a které by bylo dobré na poslední chvíli zachránit. Jedním z nápadů je umožnit v podstatě komukoliv, aby mohl přispět se svou troškou do mlýna … Proto jsme připravili tuto

internetovou „Jolaňáckou samoobsluhu“

Jestli se „chytne“ a bude mít smysl, to záleží už na každém, kdo by mohl jakýmkoliv způsobem přispět. Může například.:

  • přidat svoje zkušenosti se svojí kytarou Jolana
  • přidat svoje fotky Jolan
  • přidat kopie různých manuálů, prospektů, katalogů
  • přidat i fotky z koncertů, kde se na Jolany hrálo.
  • v neposlední řadě: vyprávět cokoliv např. o tom, jak vznikaly kytary Jolana (pár lidí, kteří byli „u toho“, když se vyráběly, prodávaly, projektovaly kytary Jolana, musíme přeci Čechách najít ! :-) )

V současné době máme připraveno mnoho dalších fotografií a materiálů, které čekají na zpracování. Na www.jolana.cz zahajujeme publikací části fotografií. Další budeme dodávat postupně. I když to nevypadá, je příprava podkladů do publikovatelné podoby poměrně pracná a při větším objemu časově náročná. Říkali jsme si, že nemá cenu blokovat tento web, až bude kompletní a zveřejníme zahajovací sérii, kterou se budeme snažit co nejdříve rozšířit. Třeba budete mít i nějaké konstruktivní připomínky … ;-) Samozřejmě i texty u jednotlivých nástrojů jsou „startovní“ a neúplné. Ale to už záleží také na Vás ! :-)

Zároveň tímto velice děkujeme všem přispěvovatelům. Zejména děkujeme panu Robertu Tatarkovi (Rox) za jeho fotografie kytar Jolana a za konzultační činnost.

Nyní něco o těchto stránkách:

Slovo spoluautora webu www.jolana.cz :

"Kytary Jolana jsem obdivoval již v podstatě od dětství. Ono taky v době mého dětství nic jiného nebylo :-) . Ne, vážně: už tehdy jsem nechápal, jak je možné v prvobytně pospolné společnosti, jakou byl náš socialismus,vyrobit něco tak pěkného a zajímavého, jako je funkční a dobře vypadající elektrická kytara. Mlsně jsme koukali na kamarády, kteří měli bohaté rodiče, jak si nesou svojí Diamantku, Superstárku nebo nějakou jinou Jolanu z té dražší kategorie. Když jsem získal svojí první Irisku, byl jsem unešen…

Obdiv k Jolanám mi zůstal i po letech, kdy mnoho lidí považovalo tyto kytary za něco podřadného a zbavovali se jich. V té době jsem si občas nějakou koupil (nejvíce mne zajímaly masivní kytary – na ty se většinou dá hrát s troškou seřízení dodnes). Postupně tak vznikla moje minisbírka. No a pak jsme si s mými dětmi říkali, že bychom ty Jolany mohli vyfotit a dát na intenet. Uvažovali jsme o nějaké doméně zdarma a jen náhodou jsme se odvážili kouknout na registraci Jolana.cz. A ejhle, byla volná ! Proto jsme neváhali a rozhodli se na této doméně začít tvořit web věnovaný el. kytarám Jolana. Základ tohoto webu tvoří fotogalerie mojí minisbírky…".

Několik důležitých bodů:

Tento web si nedělá nárok na to, že by byl vyčerpávajícím katalogem čs. el. kytar Jolana. Chtěl by jen doplnit a vlastně trvale sbírat informace, které by bylo fajn zveřejnit a které někdo někde objeví. Nechceme jen slepě opisovat základní obecně známé údaje pořád dokola. Nehledě na to, že je na českém internetu (a kupodivu nejen českém) pár stránek, které již poskytují mnoho informací o Jolanách. Uvidíme, třeba se budou informace uvedené na webu www.jolana.cz někomu hodit … :-)

Na tomto webu se mohou vyskytnout chyby: samozřejmě pravopisné (budeme se snažit je pohlídat :-) ), ale hlavně chyby nebo nepřesnosti věcné. Nenadávejte, nepomlouvejte, nesmějte se a napište nám, co si myslíte, že není správně a Vy víte, že je to jinak. Zašlete to buď e-mailem nebo napište do komentářů. Důležité komentáře zapracujeme do základních popisů kytar. Pomůžete nám i sobě.

Komentáře a diskuse: prosíme dodržujte pro přehlednost základní pravidla: k jednotlivým kytarám uvádějte POUZE údaje týkající se té které kytary. Nejlépe doplňte popis, zkušenosti hráčské ap. Obecné diskuse veďte jen a výhradně v OBECNÉ DISKUSI. Jinak bychom si vše znepřehlednili a vlastně naší společnou práci bychom tak znehodnotili.

Tento web se vyvíjí. Samozřejmě se budeme snažit upravovat a doplňovat sekce, opravovat chyby, doplňovat informace atd. Uvažujeme i o zavedení samostatné sekce s jinými hudebními nástroji (konkrétních materiálů máme mnoho). Ale to možná až časem. Tento web děláme jako naší zájmovou nevýdělečnou činnost. Proto mohou být mezi jednotivými upgrady časové odstupy. Ale to snad každý pochopí. Ono jenom nafotografovat základní minisbírku kytar s pár detaily si vyžádalo pěkných pár bezesných nocí … :-).

No a poslední důležitá věc: proč se musí každý registrovat, když chce přispět do diskuse ? No to je zcela jednoduché. Nechceme, aby se sám tento server znehodnotil spoustou spamů, výkřiků a jiných nesmyslů. Museli bychom zablokovat komentáře a informace přijímat jen e-mailem a to by bylo zbytečně omezující. V registraci nechceme nic zvláštního a slibujeme, že nebudeme jakkoliv zneužívat Vaše údaje a ani je nebudeme dávat někomu jinému. Čestně! :-)

Tak to je snad zatím všechno. Mějte se moc fajn a Jolanám zdar !

Jolana.cz – Jolany sobě :-)

P.S.: Jo a pokud byste chtěli Jolany pomlouvat, tak sem radši nechoďte a jděte si koupit nějakou „Čínu“… :-)

Pozn.: Fender, Gibson, RickenBacker, Jolana, Resonet jsou registrovanými obchodními známkami příslušných firem.