Superstar bass

Superstar bass

Historie a popis

V roce 1979 začala vyrábět továrna v Krnově basovou kytaru s názvem Supestar. V Čechách jich pravděpodobně není v současné době mnoho a kdo jí má, zbavovat se jí nechce. I když se jedná o těžký masiv s širokou menzurou, zvukově a hráčsky je to velmi povedený výrobek.

Na fotografiích je i zajímavá verze – v bezpražcové úpravě.

Zkušenosti s nástrojem

Jak již bylo uvedeno, je basová kytara Superstar opravdu masivní a muzikant má co nést. Tuto námahu mu ale vynahradí velmi dobrý zvuk a poměrně dobré ladění. Pevná kobylka je velmi dobrá a stabilní. Občas se sice u této kobylky prý stávalo, že se rozbil ladící kámen, ale ty prý bylo možno zakoupit jako náhradní díly. Závěr: slušný dobrý nástroj i bez úprav.

Vaše komentáře

Napište cokoliv k této kytaře: zejména Vaše zkušenosti, postřehy, opravy a doplnění textu a vše, co by mohlo ostatní zajímat. Obecné informace prosíme pište do OBECNÉ DISKUSE. Jakékoliv materiály, fotografie, delší texty a ostatní prosíme zašlete na náš e-mail

 1. Michal Srna Urban:

  Tak Jolča dostala oživovací kůru od Mistra Jurčy (http://www.jurca-guitars.com/) a hraje jedna báseň. Rehabilitace stála za to. Srovnaný krk přidal na komfortu hraní, potenciometry opět fungují, basa ladí tak jak má, no prostě nádhera! Zvuk je kapitola sama o sobě, z kovového mlaskotu mi raší chlupy na hrudi. Hraní na ní je mi svátkem.

 2. pavkasub:

  Nedávno jsem získal tuto krásnou basičku, ale ve zvláštní úpravě. Tělo, krk a kování souhlasí s originálem, ale vrchní deska je předělaná jen na jeden snímač a jeden potenciometr – hlasitost. Nevíte někdo něco bližšího o téhle krasavici? Hraje se na ni nádherně, mám již s ní zkušenosti, měl jsem před 15 lety tuto bezpražcovku v originální úpravě.Foto přikládám na Jolaňácký e-mail! Ještě bych potřeboval sehnat kovové logo Superstar na hlavu kytary!

 3. Michal Srna Urban:

  Tak na tuhle krasotinku hraju i já. Někdo říká, že je těžká, ale asi by měli trochu přitlačit na snídaně…a obědy…a večeře. :o) Hraji ji na 6-ti lampovou hlavu + Celestion a pokud jsou nové struny(rozuměj, žádné zrezlé potvory) je zvuk víc než dobrý a já jsem nadmíru spokojen. Měl jsem možnost nedávno vyzkoušet i něco jiného, ale nebylo to ono…asi zůstane srdcovkou. Sem tam ji dávám na seřízení a ona prostě drží a drží.
  Je to moooooc zlatá holka ta Jolča!

 4. mara:

  ja som ju mal tiez a mozem povedat,ze ako zberatelsky kusok je to velmi pekny nastroj.po vyskusani na kvalitnom bass aparate mala teda poriadne tlaky a to boli na nej natiahnute stare struny.Lutujem ,ze som ju vtedy predal.Tazky ,ale na tu dobu si myslim vydareny nastroj.

 5. sykyweb:

  …jooo ta bezpažcovka druhé generace mi stojí v pokoji a mám ji ráááád, jen ta mechanika mohla být z lepšího materiálu…

 6. petr:

  Hrál jsem na ní spoustu let a zvykli jsme si na sebe hodně rychle. Začínal jsem s Iriskou, to je opravdu špatnej nástroj (příznivci doufám prominou), trápil jsem se s ní asi 2 roky a fakt to nešlo. A pak jsem ji uviděl, krásnou Superstar. V roce 1988 je vyprodávali v odd. hudebních nástrojů v obchodním domě Kotva za asi 3000,– (stejně to byl tenkrát měsíční plat). Nehrál jsem do tý doby na nic jinýho než na Irisku, takže mi Superstar připadala jako nástroj snů hned, jak jsem si v Kotvě vybral asi z deseti kousků, který měli skladem, ten podle mýho názoru nejlepší:-) . „Na zeď“ jsem ji pověsil až v roce 2005, když mi cestu zkřížil Jazz Bass z roku 1976. Musím říct, že mi všechny ty roky sloužila výborně, hrálo se na ní moc příjemně. Časem jsem vychytal aparát i struny a myslím, že za zvuk jsem se nemusel vůbec stydět;-). Dokonce i nějaký nahrávky vznikly, ani tam nezněla úplně špatně. Je to rozhodně o moc lepší nástroj, než ty čínský levný „atrapy“ nástrojů, co se prodávají dnes. Jo a ještě poznámka k textu nad fotkama, bezpražec není úprava, dělal se ve fabrice, ale asi jich moc nebylo. Vždycky jsem chtěl hrát na holej krk, povedlo se mi jeden asi zapomenutej získat z fabriky v roce 1989, z čehož jsem měl velikou radost, sehnat FL basu tady v čechách byl jinak fakt problém. A závěrem, nemáte náhodou někdo origo ladící mechaniky? Nebo aspoň jednu i s krytkou? Myslím, že jsou stejny jako na d-bass a RK bass.

 7. Japhy:

  Ještě poznámečka – dělala se ve dvou variantách, ta starší měla kovové díly zlacené, a ta novější, a zároveň levnější je měla niklované.
  A poznámka č.2 – dodávaný hranatý kufr byl tak těžký že se dal používat snad jen pro převoz nástroje autem, já jsem ji balil do deky a následně strkal do vlastnoručně ušitého plátěného povlaku… :-)

 8. Japhy:

  Opravdu se vyráběla už od roku 1979? Já jsem ji viděl poprvé někdy v roce 1982, a asi půl roku poté jsem se stal i jejím majitelem. Před ní jsem měl cca 3 roky Galaxis, a ještě před ní Vikomtku…
  Co bych o ní napsal? Byla to první česká „opravdová baskytara“, tj. s velkou menzurou, pořádnou kobylkou a ladicími mechanikami. Řemeslné zpracování a vzhled na jedničku – ale co se týče zvuku, a hratelnosti, tam už bych takový optimista nebyl (Pokud ji tedy neporovnáváme pouze s předešlými Jolaňáckými basami s malou menzurou :-)
  V současné době mám JazzBasse od Fokusu – a ten je podle mě zvukově úplně jinde, nemluvě už o tom jak skvěle mi padne do ruky…

 9. cliff:

  Veľmi dobrá basa, síce troška ťažká, ale zvykol som si. Zvuk je celkom pekný, len snímače dávajú slabší signál.
  Mám ale trocha iný tvar tela, a snímače podobné skôr Galaxiske. Spravím fotografie a zašlem ich na váš web.
  JOLANA RULLEZZ!!!

Přidejte komentář

Abyste mohl komentovat, musíte se přihlásit.