Jolana Syrinx

Syrinx

Historie a popis

Jolana Syrinx se vyráběla od roku 1991 v Delicii Hořovice ve spolupráci s firmou Kramer. Jedná se o velmi vyspělý nástroj, který měl šroubovaný krk a hlavně zámky ladění. Měl i slušnou kobylku a tremolo. Jolana Syrinx byla jedním z posledních nástrojů (kytar) vyráběných v Hořovicích. Po snaze obnovit výrobu kytar v Čechách vzkříšením nových Diamantek, Tornád a několika dalších zkoušela Delicia ještě spolupráci s Kramerem, ze které vzešel Syrinx, Delta a pár malosériových typů a poté byla výroba ukončena…

Zkušenosti s nástrojem

Na nástroj se hraje velice dobře a dobře drží ladění. Je vhodný hlavně na sólové hraní. Ale to je věc názoru. Samozřejmě do drahých Gibsonů má ještě daleko, ale rozhodně při dobrém seřízení se jedná o spolehlivý nástroj. Ten, který je na fotografiích, byl upravován. Z hlediska hráče rozhodně k lepšímu. Z hlediska historického samozřejmě ne. Přišel o dva potenciometry, místo kterých jsou nyní záslepky. Má nový snímač Seymour Duncan. A to jsou změny, které jsou opravdu znát… Nepochopitelnou vadou je to, že jsou zadní kryty potenciometrů a tremola z poměrně křehkého materiálu a i při slušném zacházení dopadnou tak, jak je to na fotografiích – prostě se olámou. K tomu ještě kryt tremola není zapuštěný – má jen zaoblené hrany. Proto dojde po čase k tomu, že o něj zachytíte a kousek odlomíte… Ale i přes tyto drobnosti jde o velmi povedený nástroj.

Odkazy


Vaše komentáře

Napište cokoliv k této kytaře: zejména Vaše zkušenosti, postřehy, opravy a doplnění textu a vše, co by mohlo ostatní zajímat. Obecné informace prosíme pište do OBECNÉ DISKUSE. Jakékoliv materiály, fotografie, delší texty a ostatní prosíme zašlete na náš e-mail

 1. Blato:

  Dobrý den, taky vlastním tuto kytaru, avšak je podstatně jiná, nevím jestli se jedná o jeden z prvních zkušebních kousků. Hlavním rozdílem bude asi picguard, je celý bíly a obsahoval jeden humbucker a dva singl snímače, pětipolohový přepínač a dvě korekce-volume a tonovou clonu, udělal jsem pár změn z důvodu lepší kvality zvuku. krkový singl jsem vyměnil za Dimarcio Evolution (musel jsem zvětšit díru do picguardu) a kobylkový snímač za Dimarzio cruch lab (zde nebyl probléms picguardem), dále jsem vyměnil potenciometry za 500dimarzia, taky jsem si koupil nový přepínač, ale když jsem si dal starý schaller a nový dimarzio vedle sebe a zkusil je procvakat, rači jsme zůstal u schalleru, další podstatná změna byla výměna vrutů, které ukotvují tremolo, dal jsem tam ty šrouby v pouzdře, měl jsem strach, že při větším používání páky, vruty vyčvachtám. Měnil jsem také základní desku tremola, protože, jak už tady někdo zmiňoval, je opravdu z měkého materiálu a již při koupi kytary byla půlka závitů strhaných a nebylo možné ladit oktávy (podotýkám, že kytara byla zakoupena použitá, myslím že za perfektní cenu 2500Kč) po repasu tremola, už by to chtělo řádnou sílu pro strhnutí závitů, protože je ze spodu vyvložkováno nějakým tvrdokovem do kterého jsou ony závity vyřezány, ještě jeden rozdíl v tremolu je ten, že kameny jsou průchozí (neutahuje se do nich struna, jako na většině tremol) Mám na vás ještě dotaz, nevíte z jakého dřeva se syrinx(ka) vyráběla? Jinak všechno by šlo dát do původního stavu, kromě picguardu do kterého byla udělána větší díra a vruty na ukotvení tremola by taky nešli dát zpět, jinak všechny díly co jsem měnil mám :-) kytaru bych ale neprodal, seřídil jsem si dokonalý dohmat, což se mi zatím u žádné jiné kytary nepodařilo, je sice pravda že se nepohybuju v nějaké vysoké cenové relaci, ale i přesto si myslím že právě tato kytara jim může konkurovat, na svou dobu a naše poměry opravdu vyspělý nástroj, pokud máte zájem, možná bych ještě někde vyhrabal fotky kytary, když byla ještě v původním stavu, současné fotky mám samozřejmě taky :-)

 2. vilo:

  Zdarec, tiež by som mal záujem o Syrinx. Ponúkne niekto?
  vgruska@t-zones.sk

 3. sharkmk:

  zdravim nema někdo elekr.schema delty ? dik

 4. kafka:

  RE.: Rosslake
  Já bych o tu Syrinxu zájem měl. email kafka@centrum.cz

 5. Paia:

  a ještě fotky mojí kytary:
  http://cid-af54667994a09866.photos.live.com/….aspx/Muzika

 6. Paia:

  doplnění a upřesnění informací:
  našel jsem původní paragon, kytara typ 760 má podle něho výr. číslo 903 a kupoval jsem ji 10.12.1991 za 9500,– Kčs přesně

 7. Paia:

  Já jsem štastným a spokojeným majitelem kytary Syrinx, koupil jsem ji tuším v lednu 92 (nebo před vánocemi 91, už nevím přesně) v sekci hudebních nástrojů v pražské Bílé labuti. Tělo má černé, krk světlý, hmatník tmavý, 1×H 2×S, byla s mechanikami a krytkami 3 potenciometrů chromové barvy. Stála tehdy buďto 9900 nebo 10900 Kčs, to si taky už nepamatuju.
  I když to byla na tehdejší dobu a oproti předchozím českým kytarám naprosto vynikající kytara, možná ještě v prvním roce nebo těsně po skončení záruky jsem ji začal předělávat. Zlobilo ladění (nevydrželo dlouho a tremolo bylo myslím jen povolovací, tzv. jednozvratné) a taky se mi nelíbilo to chromové zbarvení na černé kytaře. Takže jsem zakoupil černé ladící kolíky Gotoh, černé tremolo kopii Floyd Rose dvojzvratné, tedy i napínací, bylo včetně zámků a černého 0. pražce a přitlačné tyčky na hlavě před ním. Ladění jsem si mohl vyměnit sám, ale mechaniku se zámkama jsem nechal udělat v kytarovém servisu, protože se to neobešlo bez ucpání původních děr a vrtání nových a já nemám ani zručnost, ani výbavu na takovéto operace. Ještě jsem zakoupil i černé krytky potenciometrů a po vyzvenutí kytary ze servisu už na ní krom úchytů popruhu a samice jacku nebylo nic „stříbrného“. Operace byla víc než povedená, zlepšení bylo netušené – po seřízení a několikadenním usazení nových strun není potom potřeba několik měsíců dolaďovat, kytara stále drží (samozřejmě pokud se výrazně nezmění teplota vzduchu) i při každodením cvičení.
  O nějaký ten rok později jsem se pustil do předělání elektroniky tak trochu do podoby k originálnímu Krameru. Přidal jsem malý dvojpolohový přepínač (bohužel je stříbrný, ne černý) na přepínání zapojení humbuckera u kobylky mezi sériovým a paralelním (tedy mezi single a hb). Byla už potřeba vyměnit i 5-ti polohový přepínač, protože chrastil. Taktéž jsem změnil tónové clony: původně měl každý ze singlů svou tónovku a humbáč byl bez. Já to přepojil tak, že prostředním potenciometrem ovládám clonu společně pro oba singly, dolním potenciometrem pak clonu pro humbucker, čímž jsem získal rozsáhlejší paletu zvukových barev. Kytara se mi tak stala univerzální pro jakýkoli hudební styl, umí teď (za použití multiefektu BOSS ME5) trochu imitovat zvuk stratocasterů i lespaulů, vyrobil jsem si předvolbu pro imitaci akustické kytary… Když mě někdo slyší v plný parádě, je unešenej z palety zvuků, který dokážu vyloudit.

  Takže mám takový poměrně unikátní kousek, který se dobře drží a skvěle se na něj hraje, struny používám dlouhý roky GHS hybridy 9/10, to abych nemusel štelovat pružiny tremola jako dřív, kdy jsem značky strun hodně střídal. Protože si momentálně hraju jen doma sám pro sebe, tak střídám struny cca po roce a půl, kdybych hrál pravidelně s kapelou, tak bych musel několikrát do roka, to dá rozum. Tak mi držte palce, ať nějaký spoluhráče najdu.

 8. rosslake:

  Jinak na hlavě je normálně nápis Syrinx, ne Delta. Má humbucker a 2 singly

 9. rosslake:

  Mám tuhle kytárku doma a pravděpodobně v původním stavu. Já jí nevyužiji. Měl by někdo zájem? Je ve žluté barvě

 10. kodl258:

  oprava: ta druhá varianta se šikmým humbuckerem měla i dva singly a měla místo tónových korekcí navíc několik mikropřepínačů

 11. kodl258:

  Mám doma celkem dobře zachovalou Deltu, výrobní číslo 081. Má někdo tušení kolik se jich tehdy vůbec udělalo? Všechno na ní je stále původní. Jinak krk je lepený ze 3 podélných pruhů dřeva (javor?), které přecházejí až do hlavy, která má ještě dolepovanou špičku hokejky. Delta se myslím dělala ve dvou variantách osazení snímačů. Ta co mám já, má humbucker u kobylky, střední a krkový snímač mají velikost singlu, ale mám takový dojem, že jsou dvoucívkové. Druhá varianta byla myslím jen s humbuckerem u kobylky, který byl šikmo.
  Na mojí kytaře je tremolo schaller bez zámků. Struny se natahují včetně rolen – prostrkávají se skrz kameny pro dolaďování. Btw. to tremolo je z dost měkkého materiálu, protože jsem už kdysi dávno musel opravovat stržený závit pro šroub držící kámen pro dolaďování oktávy.
  Kytara stála nová v roce (myslím) 1994 v prodejně K-audio ve Štěpánské ulici 7900 Kč

 12. mysakss:

  já teda měl Deltu která tu chybí ale mám na ní jen ty nejlepší vzpomínky. Místo ní sem si pořídil hořovickýho Kramera což byla vynikající kytara kterou jsem bohužel díky mé byvalé chamtivé přítelkyni musel prodat. měl bych jí doted. :-(

 13. Jolana.cz:

  Re: Jakl
  Tak to je škoda, že na ní máte v podstatě špatné vzpomínky. Upravený kus, který máme k dispozici (viz foto), je ve slušném a hratelném stavu. Boužel jsme nikdo prozatím nepotkali neupravovanou původní Syrinxku… Třeba se s ní jednou někde potkáme… :-)

 14. Jakl:

  Moje holka Syrinx:
  Bylo nebylo, před 16ti lety jsem po přečtení recenze Muzikusu a zaplacení 3 měsíčních platů pořídil nádhernou černomodrou mramorovou Syrinxku. Vydržela mi asi 15 let, než jsem ji musel (po jedné tiché domácnosti) prodat. Bohužel musím konstatovat, že se moc nepovedla, velmi těžce se ladila a seřizovala a stejně se dost rozlaďovala! Nebylo moc jednoduché na ni hrát a zvuk také nic moc. pořídil jsem si (kromě Diamantky :-) čínskou Arii Mac50 a musím říci, že ten asijskej „šmejd“ hraje o mnoho lépe (a netvrdím to jenom já).
  Nicméně musím se přiznat, že jsem ji FAKT NERAD prodával!!! Za těch 15 let jsem si na ni zvyknul (né hráčsky, prostě jsem kolem ní pořád chodil a občas si zahrál). Mačkám slzu – domluvil jsem HOWG

 15. Jolana.cz:

  Re: feki
  Díky za doplňující info i foto. Ještě naší poznámku: můžeme dosvědčit, že se tahle kytara sundavá ze zdi pravidelně… ;-)

 16. feki:

  JJ. tuhle jsem koupil V plzni v hudebninách tuším Q-Music. Nemám to nikde potvrzené, ale tyhle kusy spolu s Deltou ( která tu bohužel chybí ) byly dělány opravdu ve spolupráci s Kramerem, dokonce tyhle krky v surovém stavu by měly být originálem od Kremera. Ten ukončil výrobu této série a v Hořovicích se na to napraskaly korpusy. Delta jako věrnější originál Kremera s ostrými hranami a Syrinx už zaoblené a více vybrání pro naše pivní břicha :-) Cena se pohybovala u prvních kusů tuším něco pod 12000.-Kč
  Elektrika nebyla moc kvalitní proto jsem odstranil presence a tónovou clonu. Také Humbucker nic moc , takže jsem nahradil SEYMOUR DUNCAN SD SH-4 a myslím že to byla dobrá trefa. Také šrouby co přitlačují kameny jsou nahrazeny ocelovými a celé je to opravdu pozlacené. K vůli šroubovanému krku je trochu horší přístup do vyšších poloh pro sólo, takže jsem se rozhodl pro nový kus od Jacksona. Nicméně na tuto kytaru nedám dopustit, a pokud jí někdo sundá ze zdi a zapojí do pořádného ampu může se sám přesvědčit že se tyhle kousky ve své kategoriji a cenové hranice prostě povedly. Posílám nějaké moje foto s tímto kouskem v akci . http://www.elegie.cz/…alerie1.html

 17. Jolana.cz:

  Re: feki
  Tak to je supr shledání! :-) Pokud budete mít nějaké další info a zkušenosti s ní, sem s nimi!!! :-) Díky.

 18. feki:

  No to jsem teda nečekal že moje stará kejta skončí zde, jsem potěšěn. Jsou tam malé úpravy, ale do konstrukce nezasahují, poze volume,pozlacený Schaller, kryt na polohový přepínač snímačů, a u krku Suprovej H / SD-4 .

 19. Al Capone:

  Nejen zadní kryty jsou ze špatného materiálu. Dokonce i rámečky pro humbuckery se lámou.....

 20. Al Capone:

  Zdravíčko, tak na tuhle kytaru hraje náš druhej kytarista a musím říct, že je opravdu výborná, akorát oproti této nemá označení Syrinx, ale Delta. Fotky k dispozici na adrese uvedené v mém profilu…

Přidejte komentář

Abyste mohl komentovat, musíte se přihlásit.