Vikomt bass

Vikomt bass

Historie a popis

Jolana Vikomt bass byla basová kytara vyráběná od roku 1973 v Hradci Králové. Jendalo se stejně jako u tandemu Iris-Vikomt o nástroj, který byl zjednodušenou verzí Iris bass. Jednodušší byl vlastně pouze o to, že byl oproti Iris bass instalován jen jeden snímač a proto nemá Vikomt bass samozřejmě ani přepínač snímačů. Má pouze jeden regulátor hlasitosti a jednu tónovou clonu.

Zkušenosti s nástrojem

Vyobrazený kousek (žlutý) byl bohužel poměrně zásadně upravován. Od laku – taková žtulá se nikdy ndělala, až po (a to hlavně) snímače. Má tam být jen jeden singl a to ještě Jolaňácký (viz http://www.jolana.cz/…hradni-dily/ . Ale lepší nějaké fotky, než žádné. I přes tyto negativní úpravy byl tento nástroj poměrně hratelný a je použitelný vpodstě dodnes (samozřejmě do studia na nahrávání bych si vzal Superstár bass :-) ).

Vaše komentáře

Napište cokoliv k této kytaře: zejména Vaše zkušenosti, postřehy, opravy a doplnění textu a vše, co by mohlo ostatní zajímat. Obecné informace prosíme pište do OBECNÉ DISKUSE. Jakékoliv materiály, fotografie, delší texty a ostatní prosíme zašlete na náš e-mail

 1. U.F.O.:

  Sme tak nějak v kapele podědily tuto basu, ovšem v dost šíleném stavu. Hrát se na ní sice dá. Ale má nedostatky. Navíc se trochu liší od těch na fotografiích tady. Nemá opěrku na prsty a elektronika je pro mne trochu nevídaná. zatím jsem ji moc blíže neskoumal, ale hodlám ji dát do pucu. Na base je jen jeden knob na hlasitost a jeden 2-polohový přepínač. Přepínač funguje stylem 1. poloha hraje celkem slušne, 2. poloha nehraje takřka vůbec. Po nakouknutí do „střev“ jsem objevil nějaké trafo, které nejspíš umožňuje aby v první poloze bylo něco slyšet (nebo v druhé nebylo skoro nic slyset). Jeste jsem zapojení výrazně nekoumal. Časem pošlu foto nynějšího stavu.

 2. fristo:

  Zrovna som sa stal majjteľom tejto bassy ale je dosť obúchaná a takisto kovové chrómované diely majú čierne bodky. Preto by som chcel basu oživiť a dať jej nový vzhľad. Vedel by mi niekto poradiť ako by som mal začať, kde sa dajú zohnať nové diely(kovanie, snímač, ladiace kolíky …) za dobrú cenu, prípadne ako ich zrenovovať.
  Tiež som sa chcel spýtať či niekto z vás nemá skúsenosti s lakovaním gitary lebo to asi bude potrebné.

 3. FG:

  Taky mám tuhle basu. Získal jsem jí kdysi od jednoho kamaráda už ani nevím jak, snad jí někde našel, nevím. Léta ležela zakopnutá v pokoji, pak si jí vzal brácha, barevně ji upravil a polepil, že vypadala na můj vkus ještě hůř… Teď po dlouhé době, jsem ji zase u našich doma našel a ujal se jí, že jí zase postavím „na nohy“ chudinku… Bohužel kolíček, ve kterém chyběla struna zmizel, tak ho teď sháním. Tělo basy jsem odbarvil, ale vzhledem ke stavu originálního povrchu jsem jí nově přelakoval na černo. Dostala nové struny (zatím jen 3) a chci se na ní učit aspoň trochu hrát. Jako aparát používám voicechannel od TL audio – IVORY II a zní to celé podle mě docela dobře (jako klávesák nemám srovnání)…

 4. bohous55:

  Tak není pravda, že taková žlutá nebyla. Já jsem tuhle žlutou kdysi vlastnil zakoupenou v obchodě.

 5. Pjotr:

  Tuto bassu mám a aktývne na nej hrávam v puknovej kapele ..Spravil som na nej pár zmien …pridal snímač nafarbil na čierno pretože bola strašne omlátená…a vymenil struny boli na nej staré zelené delicia struny ktoré už nemali žiaden zvuk …a poviem vám..je to perfetký nástroj ..nemám si na čo stažovať …:)

 6. karel:

  Tuhle basu jsem měl v roce 1974 – Galaxis) nebyla k dostání. Hrálo se na ní velmi dobře. Vzhledem k omezeným zvukovým možnostem vyžadovala dobrý aparát. Nevím jak je to možné, ale na horších měla občas nekonečný sustain, který jsem v nouzi tlumil vloženým molitanem pod nerezovým krytem.

 7. lucas:

  tuhle mam doma (vyr. c. 6084) a matersky na ni hraju (snad az moc amatersky)… koupil sem ji v dost pouzitym stavu, chudinku :) omlacena, kus kytary zezadu byl ustipnutej a pak prilepenej, vetsina kovovejch soucasti chyta rez, lak je jeste celkem v klidu.. nastesti to ovlivnuje jen jeji vzhled a ne fungovani… ale i tak se mi libi, akorat sem koupil novy struny fender a hraje v pohode… podle me ma tahle basa moc peknej zvuk, ikdyz postupem casu bych spis kvuli zvuku ocenil Iris bass

Přidejte komentář

Abyste mohl komentovat, musíte se přihlásit.