Alfa

Alfa

Historie a popis

Kytara Jolana Alfa se vyráběla v továrně v Krnově od roku 1965. Měla tři singl snímače a množství spínačů, díky kterým měla a má poměrně velké zvukové možnosti. Zajímavá je kobylka a její konstrukční řešení dolaďování oktáv – viz foto. Vibráto použité na této kytaře se používalo i na dalších Jolanách po mnoho let. Zajímavé je také zakrytí ladících mechanik ze spodní strany hlavy.

Zkušenosti s nástrojem:

Ano. Je to pravda. Přepínače na kytaře Jolana Alfa se původně používaly do luxů od Ety (viz foto níže) :-)

Vaše komentáře

Napište cokoliv k této kytaře: zejména Vaše zkušenosti, postřehy, opravy a doplnění textu a vše, co by mohlo ostatní zajímat. Obecné informace prosíme pište do OBECNÉ DISKUSE. Jakékoliv materiály, fotografie, delší texty a ostatní prosíme zašlete na náš e-mail

 1. Vovk2004:

  Hi!
  I need your help!
  Somebody has the electric scheme of Alfa?
  My Alfa made in 1973.

  Vlad,
  Ukraine

 2. jaromir:

  Ahoj Jolaňáci, všude i na zahraničních stránkách je tato Jolana s bílými snímači. Já mám ale na své Alfě snímače černé. Nevíte jestli to má nějaký důvod ? Díky Jaromír

 3. jaromir:

  Ahoj. Dostala se mně do rukou Jolana Alfa. Je sice přelakovaná, ale s funkčními snímači, rovným krkem a fungují i ty slavné vypínače z Elektro Praga Hlinsko. Krk je rovný a já si pohrávám s myšlenkou toto kytaru zprovoznit. Dát jinou mechaniku a kobylku / původní je pryč /. Má cenu takové úpravy dělat ?

 4. Free-Fireman:

  Ad poloha kobylky: v podstatě by to měla být vzdálenost dvojnásobná, jako od nultého pražce po oktávový pražec, ale stejně ji nakonec musíte usadit tak, aby ladily oktávy všech strun.
  Ad pětipolohový přepínač: myslím, že to nepůjde, protože to je furt jenom 5 poloh, ale ne kombinace vzájemných poloh 5 přepínačů! Jestli mě hlava neplete a pamatuju si něco z matiky, tak by to mělo být až 40 kombinací!

 5. Free-Fireman:

  Už jsem se tu ptal před skoro dvěma lety, ale bez reakce, proto ještě jednou:
  Nemáte někdo schéma zapojení Alfy? Kdysi jsem ji rozebral a nejsem si jistý, že jsem ji teď správně složil. Prosím na mail radek.volny@volny.cz

 6. ed-0828:

  Chci poprosit, jestli někdo vlastíte Jolanu Alfu, pořeboval bych změřit vzdálenost od nultého pražce po střed kobylky.
  Díky.

 7. Ondrulino:

  Dobrý den, také vlastním tento model Jolany, ale bohužel už v nefunkčním stavu. Tudíž jsem se rozhodl ji trochu opravit. Chtěl bych se zeptat, půjde za těch pět samostatných přepínačů dát jen jeden pětipolohový přepínač? Co myslíte ?

 8. Rastikk75:

  Nemate nahodou niekto povodny snimac na alfu?moze byt aj nefunkcny potrebujem z neho len ten vrchny kryt.mozme sa dohodnut cez mail:Rasto74@post.sk.

 9. bejbis:

  ja jednu vlastnim,akorat uz byla dost predelana kdyz sem ji koupil (asi pred rokem za 700.)) chtel sem se zeptat zda nekdo nemate dva ty eta prepinace – zustaly mi tam jen spodni tri a rad bych je tam osadil zpet. jinak na to normalne hraju,sice dva puvodni snimace sem vymenil (ke krku sh-p90 a ke kobyle jakysi hb),ale potom bych rekl spokojenost maximalni.

 10. mara:

  Zdravim Ta Jardo…mam v peknom stave gitaru Alfa,ak by si mal o nu zaujem pisni mi na mail senespera@centrum.sk
  caw..foto poslem na mail.Obnovis si spomienky:D

 11. jarda:

  Tato kytara byla má první el.kytara,v 15 letech to byl můj vyplněný sen,když jsem si ji dones domů,dnes už naní jen snostalgií vzpomínam,pak jsem ještě vystřídal asi 35 kytar ,ale tato byla má první,škoda že jsem ji tenkrát z mladického nerozumu prodal.

 12. anry:

  …nyní dokončuji renovaci…uvidíme, uslyšíme…každopádně souhlasím se SISKOU…čau..

 13. siska:

  Myjsme ji vlastnili s bráchem a na tu dobu byla k nezaplacení.Tenkrát stála nějakých 870Kčs.Ty vypínače měly taky svý kouzlo,když jste se vodvázali a začali do toho řezat tak se přepínače překlapávaly podle prožitků.Jinak paráda.Možná by stálo za to vyzkoušet všechny babičky na kvalitních a moderních aparátech a určitě by jsme se všichni divili.Tenkrát opravdu nebylo na čem.

 14. karel:

  Někde jsem četl, že tuhle kytaru s těma šílenejma přepínačema vlastnil Clapton. Ve filmu zvětšenina
  je krátky záběr hrající kapely (Yarbirds), po kterém následuje scéna, kdy hrdina ukořistí nástroj, který je na podiu zničen. Slyšel jsem, že je to tenhle. Nedávno jsem film viděl a není to myslím pravda. To s Claptonem ale možná ano.

 15. Free-Fireman:

  Tuhle kytaru mám od svých 15ti let, ale už mi strašně dlouho leží ve skříni, protože jsem ji kdysi před vojnou tak trochu rozebral, už je to 20 let a teď ji nemůžu poskládat protože nemám schema – nemáte ho náhodou někdo? I rukou kreslené!

 16. kinx:

  ladis: jj tyhle

 17. Ládis:

  kinx: jestli je to pravda tak jsem se nemýlil … máš(máte) na mysli takovej polokulatej úzkej a dlouhej?

 18. kinx:

  na thele kytare je zajimave to ze prepinace jsou z luxu eta. v te dobe nebyly proste jiny prepinace tak je osazovali temahle :)

Přidejte komentář

Abyste mohl komentovat, musíte se přihlásit.