Diamant Delicia

Diamant

Historie a popis:

Tato kytara byla vyráběna sériově v Hořovicích firmou Elpro – Delicia a.s. v letech 2002 – 2004. Vychází z osvědčené kytary Gibson Les Paul a následně ze svých předchůdců Jolana Diamant a Diamant I. Má dva humbuckery, klasickou sadu regulátorů: 2× volume + 2× tone + 1 přepínač snímačů.
Tato kytara Jolana Diamant se vyráběla v těchto provedeních:
Diamant Classic: krk javor klížený 629mm, korpus olše – dýha, hmatník palisandr – 22 pražců, HW chrom, stand. barva – čarná
Diamant Classic Gold: krk javor klížený 629mm, korpus olše – dýha, hmatník palisandr – 22 pražců, HW zlatý, stand. barva – čarná
Diamant Standard: krk javor klížený 629mm, korpus olše – dýha, hmatník palisandr – 22 pražců, HW chrom, stand. barva – transparentní amber, červená, zelená, černá, modrá, tmavě modrá a červeno hnědá. Burst modrá laguna, černo fialová, amber, vintage, cherry, honey.
Diamant Elegant: krk javor klížený 629mm, korpus olše – dýha, hmatník palisandr – 22 pražců, HW černá, stand. barva – transparentní oranžová, červená, zelená, černá, modrá, modrá laguna, červeno hnědá. Burst oranžová, modrá laguna, černo fialová, amber.
Diamant Premium: krk javor klížený 629mm, korpus olše – dýha, hmatník palisandr – 22 pražců, HW zlatý, stand. barva – transparentní oranžová, červená, černá, modrá, tmavě modrá , červeno hnědá. Burst modrá laguna, černo fialová, honey, oranžová, červeno hnědá.
Diamant Premium M: krk mahagon klížený 629mm, korpus mahagon, hmatník palisandr – 22 pražců, HW chrom, černá nebo zlatá, stand. barva – transparentní oranžová, černá, modrá, tmavě modrá , červeno hnědá. Burst modrá laguna, černo fialová, honey, oranžová, červeno hnědá. 

Tento kus (modré provedení) s výrobním číslem B6521 je zvláštní jednou věcí: je to ZCELA POSLEDNÍ KYTARA JOLANA VYRÁBĚNÁ SÉRIOVĚ, KTERÁ BYLA PRODÁNA VÝROBCEM V ČR. Vyrábělo se ještě několik zakázkových Diamantek, ale to se jednalo již o kytary na objednávku.

Zkušenosti s nástrojem:

Pěkně jsou zkušenosti a potřehy napsány v článku psaném pro časopis Music Store.

Nyní naše zkušenosti:
Modrá Diamantka: Tento kus byl dobře seřízen. Hraje se na ní velice příjemně. Kupodivu i snímače jsou slušné (výrobce ještě zjistíme). Je velice pěkně zpracovaná. Jen plastové doplňky by mohly být z jiného materiálu (rámečky snímačů, montážní plast u Jacku…). S použitými snímači je výborná zejména jako doprovodka. Tak zní opravdu dobře a dobře se naní hraje. Použité snímače hůře vybudí nějaká zkreslovadla, ale je opravdu super ! :-)
Červená Diamantka: Tak to je opravdu krasavice s výbornou mechanikou a dobrým zvukem. Bohužel instalované snímače neznámé výroby byly zcela nepoužitelné. Nebyly vhodné ani na beglajt, ani na sólo. A to bylo vyzkoušeno vícero aparátů. Proto bylo rozhodnuto, že u tohoto kusu bude provedena jejich výměna za kvalitní snímače Seymour Duncan (foto dole) stejných rozměrů (změna je tedy vratná). V tu chvíli se z této kytary stal opravdu dobrý nástroj vhodný k profesionánímu použití. A když k ní zařadíte třeba Bossácký flanger nebo slušný chorus a nebo jí proženete přes Ibanezáckou klasiku TS-9 … :-)

I když staré Diamantky patřily k tomu téměř nejlepšímu z Jolan, tyto jsou samozřejmě o generaci dále nejen věkem, ale i pěkným zpracováním. Je škoda, že se již nevyrábí a v této verzi nebude. I když … Dle zjištění serveru Jolana.CZ se uvažuje o vzkříšení značky Jolana… (stav k 12/2007) Nesmíme to zakřiknout ! Jakmile budeme mít bližší informace, ihned je zveřejníme !

Časem přidáme ještě fotografie na denním světle, kde se zobrazí krásný povrch těchto Jolan Diamant nejlépe… :-)


Vaše komentáře

Napište cokoliv k této kytaře: zejména Vaše zkušenosti, postřehy, opravy a doplnění textu a vše, co by mohlo ostatní zajímat. Obecné informace prosíme pište do OBECNÉ DISKUSE. Jakékoliv materiály, fotografie, delší texty a ostatní prosíme zašlete na náš e-mail

 1. petr1515:

  mahagon…javor.....palisandr
  Dvoudílné mahagonové tělo s masivní fládrovanou javorovou přední deskou (kvalita AAA).
  Lepený mahagonový krk, originální design hlavice Diamant, menzura 628 mm.
  Ebenový nebo palisandrový hmatník, , 22 „Medium Jumbo“ pražce, perleťové značky hmatníku.
  Bílá výložka kolem těla a krku.

  Diamantky patřily a patří k nejzdařilejším kvalitním kopiím legendární Les Paulky od Gibsona, vyrobené a opět vyráběné v česku.
  Mám Diamantku od r. 1981, od té doby prošla řadou změn a renovací, ale doposud i přes její váhu, patří k mým nejlepším a nejkvalitnějším el.kytarám. Mám i orig. Gibsona-Les Paul za 150 tisíc a rozdíl v kvalitě zvuku a kvalitě provedení těla kytary je opravdu jen minimální.
  Po zdlouhavém a precizním nastavení hardware pak drží Diamantka perfektně i naladění a kvalita zvuku je téměř stejná s originálem LP.
  Hostoval a hrál jsem 3 roky v doprovodné kapele slavného kanaďana Dana Powtera a to na českou Diamantku. Kluci v kapele si mysleli, že hraju na orig.Gibsona a když jsem jim ukázal, kde a kdo kytaru vyrobil, sklidila Jolana s úctou obrovskou poklonu.

 2. Erik Kurach:

  Vážení kolegové, hledám ukradenou kytaru Jolana Diamant I v.č. 2473, černá, mechanika Gotoh chrom
  snímače R.M. Custom Alnico, R.M. Color Sound Bridge / Neck s chybějícím ( asi následně vyměněným )
  pravým dolním knoflíkem s přepínáním / Gotoh chrome /. Kytara byla v látkovém pouzdře Ritter Junior
  RJG400-Series Dark Blue/Light Blue vč. chromatické ladičky Seiko-LED a kabelu Proel Esoteric Series ESO135LU5. Kytara byla renovována firmou L. Kobrle & P. Stehno U Průhonu 14 Praha 7. Současně s
  kytarou ukradeno kytarové combo PEAVEY Special 112 Series , 12" repro Scorpion Plus , Solo TM srs., 160W RMS 4 Ohms originál USA s foot-switch pedálem výrobní číslo JEH 29 Ser.No.07229841 Scorpion Equipped rozměrů š.65 v.48 hl.28cm. Uvedené věci byly uloupeny společně s další aparaturou v ceně
  96000 Kč ve Slaném. Celá věc je vyšetřována oddělením kriminální policie. Za jakoukoli informaci díky
  níž bude možné odhalit a potrestat pachatele loupeže děkuji. Erik Kurach tel.+420312523636 Slaný.

 3. keyssy:

  Dobry den prodam kytaru Jolana Diamand 1 na cene so domluvime mo e.mailu jirka.polyak@seznam.cz

 4. petr.parvus:

  Ahojte,
  muze nekdo prozradit, kolik vlastne stala tahle varianta? A jaky je podstatny rozdil mezi touhle variantou (2004) a soucasne nebizenou verzi (2008)? Dneska chteji za Diamantku 20T CZK, coz neni malo penez.
  Diky.
  PP

 5. LP_C_D:

  Dobry denj. Zaranee izvinite za jazyk – ja z Ukrainy.
  Imam Iolana Diamant – koupil jak nerabochij. Vypolnil „upgrade“ – zamenil kolky, elektroniku, hambakery „Spektrum“ na hambakery „WooSungChorus“. Zvuk – super. Ale imam jedno zapytanje – imam vyrobni chislo – 7070. Od kakogo roky moj Diamant vyroblen ?
  Nadejusj na vashu dopomogu.
  Zaraneje blagodaren.
  Z respektom,
  LP_C_D.

 6. mysakss:

  měl jsem tuto kytaru možnost vyzkoušet. byli na ní dimarzio snímače a lepší mechanika(údajně) ale pán za ní chtěl 20000kč byla sice nádherná ale tolik peněz jsem ani neměl k dispozici

 7. Jolana.cz:

  Re Bearder: Díky velice za příspěvek, fotky budou samozřejmě vítány !
  K Vašim dotazům: v tomto případě jsou použity snímače Seymour typ SH-2b (bridge – kobylka) a SH-2n (neck – krk). Výrobce je označuje jako „jazz“, ale to samozřejmě neznamená, že by nevybudily nějaký booster … :-). Tento typ ale umí právě i velmi pěkné zabarvení obdobné čisté Gibsonce. K Vašmu dotazu ohledně krku: rozhodně krky nemají být lukovité a kytary na výše uvedných fotografiích jej mají rovný jako když střelí ! :-) . Drnčení se tam také neozývá. Záleží také na tom, jaké použijete struny. Velmi se osvědčily desítky Gibson pro Les Paula, které jsou výborné a nejsou extra drahé. Dle toho, co popisujete, by Vaše kytara potřebovala seřízení u DOBRÉHO kytaráře. Nedávejte to někomu, kdo „to již jednou dělal…“. Uvidíte, že se Vám na ní bude hrát určitě lépe !

 8. Bearder:

  Ahoj všem, mám tento model v černé barvě typ Diamant Elegant černý hardware (prostě black beauty :P) a koupil jsem ji v Práglu na Václaváku před rokem. Nejsem vůbec znalec kytar a ani neumím pořádně hrát ale na tento nástroj jsem patřičně pyšný. Zaujala mě hned na první pohled v kvantu jiných svou kvalitou zpracování a svou vahou která je sice pro mě až moc velká ale aspoň je drsně bytelná. Dříve jsem o téhle značce neměl ani ponětí a to že je z česka jsem se dozvěděl až po koupi. Její zvuk si neutroufám hodnotit ale zmíněné Seymoury by na ní byly přínosem. Rád bych zde dostal info jaké typy seymourů jste použili (oba). Dál bych se chtěl zeptat zdali vám občas drnčí pojistka na kobylce (taková tenoučká železná sponka) a jestli nemáte trochu lukovitý krk a nedrnčí vám struny okolo 12tého pražce (bylo mi řečeno od prodejce že oboje je v normálu) Moc děkuji. Nafotím ji a pošlu ji na zde zmíněný e-mail. Jolany FTW

Přidejte komentář

Abyste mohl komentovat, musíte se přihlásit.