Diskuse

Vaše komentáře

Napište cokoliv k této kytaře: zejména Vaše zkušenosti, postřehy, opravy a doplnění textu a vše, co by mohlo ostatní zajímat. Obecné informace prosíme pište do OBECNÉ DISKUSE. Jakékoliv materiály, fotografie, delší texty a ostatní prosíme zašlete na náš e-mail

 1. Fazzy:

  Dobrý den
  Koupím Jolanu D-Bass v hratelném stavu
  (simon.renza@seznam.cz)

 2. ryba:

  Jak renovovat chromované části?
  Dobrý den. Dostala se mi do ruky Jolana Kolorbas v poměrně zachovalém stavu. Některé kovové části jsou ale orezlé. Hlavně kobylka. Chtel jsem se zeptat, jestli byste neporadili, jak renovovat tyto chromované části. Jsem začátečník, takže prosím podrobněji. Díky.

 3. Bivoy:

  Původní snímače bych na ni nedoporučoval, ani tzv. „Brilant“.
  Zkus tyto od Conrada:
  http://www.conrad.cz/…pbar.k300042?…
  ahoj Bivoy

 4. adalv:

  ahoj. dostal jsem k narozeninám jolanu neoton. jenom dřevo bez elektriky. chtěl bych ji dát dohromady. sháním původní snímače. poraďte.

 5. pnovak:

  Ahoj všem. Neví někdo, jaká je šířka nultého pražce u Jolany Iris? Díky za info.

 6. salat:

  No tak to funguje. Tak znova. Náhodou jsem narazil na tyto stráky a divil jsem se i ušima. Musím hodně poděkovat tvůrcům, protože jsem se dozvěděl hodně informací o kusech v mé sbírce. Ale přece tu něco není, co já mám. Myslím tím kytaru Jolana Mini, kterou jsem osobně zakoupil v krnovské továrně někdy v 80-sátých letech minulého století. Jelikož je to dětská kytara s výrobním číslem 8 nemám ponětí kolik se jich mohlo tak asi vyrobit. Mé děti se sice na kytaristy nedaly, ale nástroj mi zůstal. Pokud by jste měli zájem tento nástroj zdokumentovat fotograficky, tak se na mne obraťte a spácháme to. Rád budu nápomocen. Zároveň mám ještě jeden dotaz na vlastníky kytary Neoton. Můj kousek, který vlastním ve sbírce je osazen připojením na banánky, nikoliv na jack, nebo jak se to píše. Nástroj jsem koupil od kolegy, prvovlastníka, který mi tvrdil, že je to origo. Už se ho bohužel nemůžu zeptat aby to potvrdil, protože už není mezi námi, ale jak jsem ho znal, tak si myslím, že nekecal. Taky proč. Může mi to někdo potvrdit, nebo osvětlit, od kdy se používalo na Jolanách připojení na jack. Mějte se a čau. Salat.

 7. salat:

  Čau minule jsem tu hodil příspěvek a nějak se mitu neobjevuje. Je to asi 14 dní, že ba už stránka nefachčila:

 8. Kristina:

  SHÁNÍM JOLANA DIAMANT BASS…NEJLÉPE V PŮVODNÍM STAVU (A DOBRÉM STAVU). PROSÍM NABÍDNĚTE. ÚSTECKÝ KRAJ

  mikulenkovakristina@seznam.cz

 9. Jolana_Graziella:

  ahojte, kupim jolanu graziella special 2 v zachovalom stave, ponuky prosim na mail milandks@pobox.sk

 10. Pechy:

  to snoow: Neznamenala zkratka SMC státní maloobchodní cenu?

 11. snoow:

  Dobrý den všem. Již kdysi dávno jsem dostal od otce svoji první kytaru. V té době jsem z toho ještě něměl takový rozum a o kytarách (typy, kvalita aj) jsem kromě toho, jak se na ně hraje, nevěděl skoro nic. Postupem času mi už do rukou pár kousků přišlo a zase odešlo, ale ta první pořád zůstává. Možná proto že byla první, možná proto že byla od otce a možná taky pro její jedinečný a doposud na jiných typech neopakovatelný zvuk. Ale abychom se dostali k jádru věci proč příspěvek vlastně píšu. Kromě toho abych kytaru pochválil bych spíše potřeboval od vás uživatelů trochu pomoc. Typ kytary který mám je Gibson Cremona avšak hlava není shodná s tou která je na zde uvedeném obrázku ale vypadá spáše jako z Diskant 2. Musím dodat že kytara není a tedy vlastně ani nikdy nebyla v perfektním vlastně ani v dobrém stavu ale hratelná je. Chtěl bych tento kousek nechat rekonstruovat. Sám si na to ale netroufám pokud máte někdo zkušenosti s někým u koho tento kousek nechat opravit dejte prosím vědět.
  Bohužel ze štítku kromě výrobního čísla které jsem už ale na internetu našel u několika majitelů jiných kytar (457) a pořadového čísla SMC 3552 nelze vyčíst nic víc. Pokud máte někdo zkušenost kde se jistojistě dopátrat roku výroby, případně fotodokumentaci jak by vlastně tento kousek měl opravdu vypadat, neváhejte a napište mi prosím.
  Díky všem.

 12. Bivoy:

  >>> neznáte někdo menzuru havajské kytary chord neoton …
  = 630 mm (tuto menzuru uvadi B.Hanus v knize „Amaterska stavba HN“)

 13. dohnal:

  Prosím neznáte někdo menzuru havajské kytary chord neoton ,?prosím o zprávu na miloslavdohnal@atlas.cz

 14. garry.mccoy:

  Hallo, nedávno jsem koupil přes Inzerat českou Pětistrunovou Basu Delicia, velice podobna base Firmy Spector euro5LX.
  Bohužel jsem nikde v Internetu žádnou dokumentaci nenašel. Tady na Stranách Jolana.cz jsem našel jenom jeji menši Sestru Jantar 4.
  Chci se zeptat, jestli někdo o této Base něco vi, existuje take Janta 5, jestli jo, kde mužu sehnat Dokumentaci o této base. Diky předem.

 15. michal67:

  Dobrý den, ví někdo jak odstranit starý a již neplatný inzerát? Nikde jsem tuto možnost nenašel.
  Díky Michal

 16. siuserr:

  zdravim shanim snimace na jolanu diamant 1 i s tema ramama na uchyt ke kytare event.nevite jaka by tam za ne sla nahrada?diky m.:-)

  tel.775 666 577

 17. Bivoy:

  Den nové techniky – Hořovice 1981
  V říjnu, před 30 lety, jsem časně ráno sedl do mého Barkasa, v aktovce text přednášky na téma „Amatérské el. kytary z profesionálně připravených stavebnic a náhradních dílů“, hromadu prospektů kytar a vzadu na sedadle právě dokončenou Stratocaster-kopii DBG-AX-1, ze stavebnice za tehdejších 385 DM . Směr Beroun, do Hořovic, kde se konal „Den nové techniky – Elektrofonické kytary“. Cestou jsem si vyčítal, co jsem si to navařil, když tam budu přednášet vedle profíků, jako Luboš Andršt, Standa Lysák, Bohumil Sýkora. Jak jsem se k tomu dostal?

  Pár měsíců předtím jsem někde četl, že ČSHN připravuje sympozium o elelektrofonických nástrojích. Tak jsem sedl a napsal pořadatelům, že stavím ve volném čase také varhany a kytary a že bych se rád zůčastnil. Tím jsem myslel samozřejmě, jako zvědavý posluchač. Odpověd přišla obratem a když jsem četl, abych sdělil, na jaké téma chci přednášet, musel jsem si na chvíli sednout. Ne, hrát hardrock na jevišti nebyl problém, ale půl hodiny sám za řečnickým pultem? Mám vůbec o čem bych byl schopen přednášet? A jak se při tom ovádat? Za pár minut poté, co jsem ten dopis odložil stranou, vynořil se mi v hlavě drzý červíček a povídá: „Čeho se bojíš, udělej inventuru, co bys mohl nabídnout !“ Tak jsem se do toho pustil a z hromady prospektů, které jsem rok předtím přivezl ze SRN a které jsem měl jako odběratel legendárního časopisu „Fachblatt Musik Magazin“ jsem vyždímal každý detail a za dva týdny byl koncept hotov.

  Ted jde do tuhého, jede se do Hořovic. V Amati Kraslicích jsem už díky známostem několikrát byl, v Cremoně v Lubech a v krnovských Varhanách i Kytarách jsem také už našel záminku, jak se podívat do výroby, ale hořovické Jolany, jak se proslýchá – tady začíná revoluce. Diamantka – konečně Lespauly bezdevizově a za přijatelnou cenu!

  Tak jsem konečně na místě, ale není to v závodě, ta budova se jmenuje „Společenský dům“. Škoda, tak bohužel výrobu Jolan neuvidím. Jdu k prezentaci a zkoumavé pohledy naznačují, že se ode mně něco očekává. Na sále je už něco přes stovku účastníků. Představuje se mi energický mladík, jménem Standa Lysák, spolu s několika vrstevníky. Hned si dobře rozumíme a můj ostych mizí. Moje Strato-kopie putuje hned do zkušebny, se slibem, že ji dostanu zase v původním stavu zpět. Ještě panuje trochu chaos a už přichází ke slovu Luboš Andršt. Publikum poslouchá, jak by měly příští Jolany brát ohled na nové trendy v blues, jazzu a rocku a zdá se mi, že polovina přítomných si asi myslí, proč bychom si měli ještě víc komplikovat problém plnění plánu výroby.

  Další řečník z oborového ředitelství referuje o novém názvosloví el. kytar. Po zdvořilém potlesku pokračuje Standa Lysák a jak vidím, starší přítomní se už těší na přestávku, ale zato skupina mladých lidí v publiku nadšeně a pozorně sleduje každé jeho slovo a po skončení nadšeně tleskají.

  Po přestávce dostávám slovo, puls 180, všechny rady, na co dbát, jsou ty tam a už dělám první kopanec, když se pokouším mluvit spatra a nekoukat do předlohy. Vím, že se má co nejčastěji směrovat pohledem do různých míst publika. Tak tam pokradmu mrknu a najednou se mi zdá, že není důvod se bát, jakoby někteří chtěli konečně slyšet, co všechno nového, neznámého, jsem v té zemi za železnou oponou nasbíral. Nenápadně pokračuji čtením textu, puls ubývá a několik informací navíc, které spontánně vkládám, zdá se mi, zabírají. Největší zájem je o popis kytarových stavebnic a inovací firmy Rockinger. Neméně exoticky působí i moje vyprávění, jak jsem dělal ze stavebnice DBG Stratocastera, tu kytaru, kterou právě vyšetřují, proměřují, váží, fotografují někde v oddělení kontroly jakosti.

  A už jsem u posledního odstavce „Náměty k zavedení stavebnic v našich podmínkách“, kde uzavírám slovy: „Dodáváním stavebnic a poradenskou službou by měl výrobní závod užší styk s uživateli a mohl by pružně ovlivňovat další vývoj a výrobu“.

  Howgh – domluvil jsem a publikum dokonce tleská.....
  S napětím čekám, které kytary nebo basy z Hořovic, by jako stavebnice pro zlaté ručičky vnitrozemských kutilů, přicházely pro začátek v úvahu.

  Slovo má teď vedoucí vývoje v Hořovicích, sympatický člověk, ale chtě, nechtě musí uvést všechno na správnou, shora plánovanou úroveň. Děkuje za příspěvek a ujištuje přítomné, že Jolana (přesněji závod Harmonika Hořovice) ani dlouhodobě neplánuje nějaké stavebnice kytar vyrábět, dodávat nebo nějak podporovat. Také howgh.

  Další příspěvek přednáší prom. fyzik B. Sýkora z Výzkumného ústavu rozhlasu a televize, na téma „Dotekové a vibrační snímače k akustickým kytarám“. Je vidět, že se vyzná v materii a odborné termíny sype z rukávu.

  V následující diskuzi je nápadné rozdělení publika jednak na starší a mladou generaci. A v té mladé generaci je ještě markantnější názorové rozdělení na aerodynamické čekatele na povýšení a turbulentní rebely v čele se Standou Lysákem.

  Den nové techniky končí, nečekaně dostávám dokonce kilometrovné i diety, mojí Strato bez jediného šrámu, a poděkování za účast. Tak se pomalu chystám k odchodu, ale najednou je kolem mne hlouček mladých lidí a prosí, abych nespěchal a zvou mě na kus řeči do nedaleké restaurace. A bylo opravdu, i bez piva pro řidiče Barkasa, dlouho o čem povídat.

  Kdybych neslíbil, že večer budu doma, diskutovalo by se o kytarách asi až do rána. Domů, na nejsevernějším výběžku vlasti, jsem dorazil pozdě po půlnoci. A dodnes na ten výlet rád vzpomínám.

  J.J.

 18. pole:

  Kupil som si krasnu cervenu StudioBass. No niekto nanej vymeni jeden snimac za novodoby singlak. Chcel by som ju dat do povodneho stavu. Preto zhanam snimac jolanaMAGNETIC pripadne podobny napr aby bol na baso 5ke. Nema niekdo nieco take? Dakujem piste prosim na matopk(zavinac)gmail.com

 19. Kristian:

  Ahoj všichni…chtěl jsem poprosit o pomoc. Právě se mi podařilo sehnat krásnou Alexandru super-3, avšak nikde se o ní nemohu nic dozvědět. Nejedná se však o onu klasickou, která je vyobrazena na tomto vebu ve foto, avšak vypadá jako Alexandra 2 (http://www.jolana.info/…_super3.html )- zde je jako první na fotkách. Pokud byste někdo věděl něco o tomto typu kytárky, budu velice rád za pomoc. Taktéž k této scháním 1 ks mechaniky,pickguard a vibra páku, cenu nabídněte.
  Díky za rady a nabídky. Jolanám zdar ;o)Kris

 20. gitarista01:

  zdravím .. pred rokom sa mi do rúk dostala stará dobrá Jolana Proxima L bass .. ale až teraz som si všimol niečo veľmi dôležité .. na fotografii na tejto stránke je na tom poteciometri čo mení tón taká elektornická súčiastka zlatej farby .. a mne to chyba v gitare . ja ju tam nemam . a myslim, že to by mohlo vysvetľovať, prečo nemožem na mojej base meniť tón .. neviete čo to môže byť ?? alebo nejaká schéma zapojenia by sa nenašla ?? vďaka Jožo :D

 21. filo:

  zdravím nedávno jsem našel kdesi v měste odloženou jolanu studio…zajímalo by mě kdybych jí dal do pořádku jestli a za kolik bych jí měl prodat?? i když jsem muzikant tak jestli si jí nemám nechat jako historický kus do zkušebny? :D dík filo

 22. Sidi Santini:

  Zdravím.
  Nenašel by se zde někdo, kdo by se mi podíval na Jolanu Tornado, resp. opravil elektriku. Je tam pár kabílků přerušených, bohužel, pro mne je tohle španělská vesnice:) Ideální by bylo Brno.
  Předem díky. sidi.santini@seznam.cz

 23. MarekENS:

  Prosim vas chcel by som kupit Gibson Cremona mal by som o nu velky zaujem odpiste mi prosim na mail siky@vrable.eu

 24. Gynekolog:

  Zdravim, shánim schéma zapojení k Jolaně Strat 1. Pokud někdo má, budu rád, když se podělí.

 25. cliff:

  dobrý deň. rád by som zohnal originálny snímač zo StudioBass, prípadne aj kobylku a kryt struníka iris bass dakujem

 26. jaba:

  Prosim o poskytnuti el. zapojeni Jolany ALEXIS BASS. Jarda B.

 27. Pradik:

  Zdravím všechny,
  chci poprosit o pomoc s IRISkou.
  1 – Nemáte někdo nákresy – popisy (klidně od ruky) jejich jednotlivých částí?
  2 – Dále se chci zeptat, jestli mám při renovaci vyměňovat i elektrické součástky dle schematu z tohoto webu…přeci jen se
  hodnoty součástek po těch letech mohou oproti výrobním trochu lišit.

  Každou radu uvítám.

  Díky moc

  Martin Práde

 28. zedzedzed:

  Dobrý den, sháním originál kobylku a krytky k potenciometrům k Jolaně Diskant, nevěděl byste někdo o něčem? Díky za ozvání!! :)

 29. jenei:

  mam jolanu gipson cutaway chcel by som ju predat ,ak ma niekto zaujem ozvyte sa

 30. Jimmy:

  Dobrý den, našel jsem u dědy na půdě Alexandru 2 v originál pouzdře. Na zadní straně je trochu popraskaná, kobylka je uvolněná, kovové části částečně pokryty ?měděnkou? (zbarveny zeleně). Přemýšlím zda ji nechat opravit nebo prodat v současném stavu.
  Nedal by nějaký znalec typ, co bych za opravenou/neopravenou mohl žádat?

 31. berloun:

  Ahoj,
  scháním mechaniku na D-bass, ale je mi jedno jestli to bude trojlístek nabo motýlek. Hlavně ať už hraje!

 32. Dominko:

  Ahoj, chýba mi kryt na potenciometer na gitaru Jolana Neoton, neposkytuje niekto nejaké?

 33. GibsonCremonak:

  Zdravim Jolanaci!Jsem take stastnym vlastnikem Gibson Cremona 59 ale mam problem s nalezenim vyrobniho cisla, v zadu na hlave nic neni jak se pise v diskusi ani uvnitr tela take nic neni…Pomuze nekdo?Díky pripadne info j.retyk@centrum.cz

 34. yentak:

  Ahojte, koupím kytaru Jolana Diamant I., nejlépe černou, na hraní, s nízkým dohmatem (rovný krk), za rozumnou cenu. Pavel

 35. MrDopas:

  Dobrý den prodám Elektrickou Baskytaru JOLANA Rk Bass. Nemá někdo zájem. Cena je 5500,– i s kufrem na přenášení. Kdyby někdo měl zajem tak se ozvěte dopasak@seznam.cz

 36. honza123:

  Dobry den, nechtel by nekdo koupit baskytaru IRIS BASS i s kombem STAGG 20 BA EU. Mohu prodat i jednotlive. Oboji je jen takova zacatecnicka aparatura. cena 4000Kc, na pozadani zaslu foto, kontakt:mobil 605163856, email jansurovec@email.cz

 37. hjgj:

  Koupím Jolanu D-bass. Hratelnou! Sice jsem tak trochu „sběratel“, ale na všechny nástroje hraji, nemám zájem na tom, aby mi visela nefunkční kytara na stěně. Poškození laku či jiné vady na kráse nevadí, hlavně aby byl krk v pořádku. Cenu nabídněte.
  Předem díky
  koudy_z_boudy(zavinac)centrum.cz

 38. tarecek:

  ahojte, práve som sa dostal k jednej starej elektrike, ale si neviem rady s tím, o aký typ ide
  dal by som foto ale neviem ako

 39. Blazej:

  zdravim,
  tak aj ja som stastnym vlatnikom Jolany, konkretne (1959) Gibson Cremona, ma tiez sunburst ale ma taky vykroj ako cutaway.. tak neviem , kazdopadne sa mi na nu hra super a zvuk ma nadherny.. chcel by som sa poradit ake struny by sa k nej najlepsie hodili. mam na nej D'Addario EXP26 ale zdaju sa mi pritvrde, uz by patrili aj vymenit tak sa obzeram po rade :)

  Dakujem

  tu je :) : http://img696.imageshack.us/g/gitara1j.jpg/

 40. Dominko:

  Má niekto na predaj nejakú Jolanu?Ak áno tak sa mi ozvite na mail
  Prijmem rôzny druhy, príslušenstvo a aj súčiastky

 41. Notch:

  Zdravím, před nedávnem jsem dal do kupy Galaxisku, poradí mi někdo se strunami…jaké natáhnout? Nějaká doporučení? Díky, Jolanám zdar
  notch@centrum.cz

 42. Dominko:

  Ahoj..Potreboval by som RADU…Som vlastníkom Jolana Neoton a mám strašne veľký problém..Mám namotané struny G D A E no H a e sa namotať nedajú..Neviete v čom môže spočívať tento problém?..Proste točím točím a struna sa nenamotáva alebo sa namotá a hneď totálne spustí…a potom už neviem čo robiť…V čom je problém? Viete mi pomôcť?

 43. dohnal:

  Koupil jsem havajku chord a nemohu sehnat plánek el. zapojení snímače a potenciometrů.Hledám základní ladění šestistr.havajky.

 44. Ziky:

  Prosim Vás, neměl by někdo na prodej baskytaru Jolana D-bass? Nabídky prosím zasílejte na pepeziky@seznam.cz. Prosím o nastřelení ceny a kdyby bylo možno, tak i případné fotky.
  Děkuji za nabídky. s pozdravem Ziky

 45. roman:

  rad by som vymenil snimace na kytare Diamant1 rok vyroby 1979 – zo seriovym cislom 690 vie mi niekto poradit ake aby neboli ziadne zasahy do kytary -Dakujem

 46. venco84:

  predám originálne púzdro na jolanu diamant,hnedé koženkové na zips,vnútro červené za 7 €+ pošta ,prípadne dohoda ,kontakt:mi.stanko1@gmail.com

 47. leeter:

  Ok, jsem zvědavý. :)

 48. mario22:

  leeter: chut je, ale cas nie… Ale zoberiem to, opravim a potom poslem foto sem

 49. leeter:

  nevim, podle mě i kdybys do toho narval dalších 500, tak se to vyplatí, v nejhoršim to prodáš dál, nebo nastříkáš přírodně (nitro lak cca 150,–) jde jenom o to, jestli máš chuť se s tim dělat.

 50. mario22:

  leeter: diky za nazor,no ono sa ukazalo ze nie je celkom v orig. stave. Chybaju je krytky na snimace a pickguard. Ale tie nejako vyrobim, a asi ju zoberiem.

 51. leeter:

  mario22: jestli jí nic neni… vydlabaná, zkrouc. krk, předělávaná atd. a věnuješ tomu trochu času, tak bych neváhal… pak by se trochu pomazlila se smirglem a dal bych jí nastříkat známýmu. Brácha loni kupoval v horšim stavu za 3300 a stejně sundaval lak. Ale zase je to na každym, jestli překousne novej lak, nebo musí mít original každym coulem…

 52. Dubla:

  Zdynio:
  Wow, great job :) Your Black Diamond looks very sexy. Looking forward for your White beauty ;)

 53. Zdynio:

  Hello:)
  I have 2 Jolana Diamant and I must buy more this guitar.
  This is my Jolana Diamant Zdynio Custom „Black Beauty“

  pickum – Merlin P90
  bridge and stopbar – Epiphone
  tuners – Grover Modern Gold – Orinal Gibson Equipment
  New electrics
  Finishes – Black pearl

  http://s389.photobucket.com/…20renowacja/?…

  Now I'm modifying Jolana diamant White Beauty (P90, grover Modern, finishes – White Gloss, bridge – Bygsby lic. Gold)
  Regards;)

 54. mario22:

  Zdravim Vas, oplati sa mi kupit Diamantka, v dobrom stave, sice prestriekana ale za 30 Eur? Diky za odpoved.
  Mario

 55. mica:

  pred časom som sa stretol s excelovskou tabulkou kde bol prehlad vyrobených jolán podľa rokov. Neviem túto tabuľku na internete nájsť, dá niekto link? Ďakujem dopredu,
  zdraví,
  roman

 56. cliff:

  tak som tu basgitaru vytmelil trocha, hodil na to sprej a vyzerá to celkom fajn aj hrať sa na tom dá, len mechaniky su už dosť zodreté :) na koncertovanie už asi nie je, ale doma na stenu si ju zavesím určite :) a nasucho hrá celkom hlasno,takže na cvičenie nadoma je to ideálne.

 57. leeter:

  Mám dotaz: Kolik by mohl mít dnes hodnotu snímač z Jolany strat?

 58. mica:

  Prosím, ktorá Star-ka, medzi IV až VIII bola modrá, prípadne pošlite foto,
  ďakujem, roman

 59. David_Juric:

  Má to zmysel ale ak sa ti nechce alebo nemáš potrebné vybavenie tak ja ju odkúpim.

 60. cliff:

  dostal som zdarma krk, časť hardwaru a poškodené telo Jolana Studio Bass. nejaký chytrák zbrúsil telo uhlovou búrskou až po drevo :/ chcel by som basu zachrániť aspoň na domáce brnkanie, po zmontovaní mala príjemný akustický zvuk, originálne snímače sú preč, jeden bol nahradený snimačom z Galaxis. Má to zmysel alebo to vyhodiť??

 61. leeter:

  ch-34: Imbusy na to používám běžně (dokonce čínské za 20 kč/sadu) a ještě sem ani jeden imbus nezlomil a ani znatelně neohnul. Mimochodem u iris bass si jolana na tohle vymyslela i speciální photovostní šroubvákoklíč, kterej najdeš, když vyšroubuješ horní kolík na popruh, jehož je součástí.

 62. David_Juric:

  david888 tá biela lemovka sa dá opraviť normálnou lemovkou ktorá sa predáva orig. na gitary. len ju treba nahriať teplovzdušnou pištoľou, a potom ohnúť do požadovaného tvaru a po vychladnutí prilepiť. http://shop.sollerguitars.com/…1bn--wh.html

  na linku máš konkrétne tento produkt, a tento sa asi ani nemusí nahrievať.

 63. johny:

  Hello, chcel by som sa spytat, ci by ste mi vedeli povedat ake potenciometre boli pouzite v Jolane- Proxima bass?…
  alebo ak by ste mali aj schemu elektroniky…thnx

 64. jaromir:

  Ahoj. Dostala se mně do rukou Jolana Alfa. Je sice přelakovaná, ale s funkčními snímači, rovným krkem a fungují i ty slavné vypínače z Elektro Praga Hlinsko. Krk je rovný a já si pohrávám s myšlenkou toto kytaru zprovoznit. Dát jinou mechaniku a kobylku / původní je pryč /. Má cenu takové úpravy dělat ?

 65. ch-34:

  Díky. Nic z tohodle by se tam nevešlo. A ten imbus by to nevydržel. Nakonec jsem ten prostor kolem prostě trochu zvětšil (stejně byl vyřízlej křivě) a utáhl to hubenym očkovym klíčem.

 66. Bivoy:

  ch34
  K utahování výztuhy s děrovanou maticí vyzkoušej delší imbus (Klíč zástrčný šestihranný-IMBUS), který proleze těmi dírami. a nebo
  Klíč hákový jednostranný 15–18mm, TYP730, TONA
  http://www.landsmann.cz/…a_d1530.html

 67. PJ.Bat:

  Dobrý den
  Scháním Jolanu Alfa
  petr.janda171@tiscali.cz

 68. ch-34:

  Zdravíčko, chtěl bych se zeptat, snad mi některý dovedete poradit.
  Mám basovou Diamant, ale hádám, že u všech jolan to bude stejné, a s ní i problém.
  Obyčejně se dá šroub výztuhy krku utáhnout imbusem, ale u jolany je v podstatě jen děrovaná trubka. Pro to bych se vás rád zeptal, nemáte-li kdo dobrý tip, čím to utáhnout. Samozřejmě se nabízí odpovědět, že stačí jakákoliv tyč vhodného průměru (na prostrčení oněmi dírami po obvodu), ale, kdo to zkoušel, ví, že není snadné takovou nalézt, kor má-li být dost tvrdá, aby se neohla, a pevná, aby se nezlomila. Rovněž tuto cestu poněkud ztěžuje kovový díl, který je utahováním vytahován, a zaplňuje tak místo mezi otvory.
  Omlouvám se, pokud se ptám na hloupost nebo to není jasné, ale, jelikož kolem šroubu neni moc místa, nic mě nenapadlo. Díky

 69. hospamonako:

  muzete mi prosim nekdo poradit neco o teto kytare?jeji nazev a rok puvodu?dekuji vsem,moc mi kazda informace pomuze http://aukro.cz/…talosti.html

 70. marc:

  Predam peknu Studio bas,ale je vhodna skor na dekoraciu..ma dost vysoko struny od hmatniku,.Inak je velmi pekna,vsetko povodne,krasne zachovaly lak,napisy,parada.

 71. daimondia:

  Zdar prodám novou jolanu 2008 snímače seimur duncan pc21000 nyní 16000

 72. david888:

  Dobrý den, mám 2. Cutaway Cremony a na obou dvou mám sešlý to boční bile lemování.Nevím, co je to za materiál, tak se chci zeptat, jak bych to mohl spravit. Děkuji za Vaše rady. David Horvath

 73. mica:

  Zdravím všetkých, prosím, čím najlepšie zlepiť prasknutý biely kryt podsnímačmi (Star VII), Ďakujem

 74. ace:

  Zdravím všechny, mám na prodej el.kytaru Jantar včetně pouzdra za rozumnou cenu. Koupená v roce 1990.
  ace2907@seznam.cz

 75. Doctorus:

  Ahoj, Jolaňáci !
  měl bych prosbu… nemohli byste mi někdo, kdo má na snímačích Diamantky dobře zachovalý nápis „Spectrum“, tento snímač zblízka vyfotit a poslat mailem ?? Potřeboval bych tu fotku k rekonstrukci nápisu na snímači. Moc děkuju za ochotu !!!

 76. chilipavel:

  Prodávám Jolanu Vikomt, nebo jí vyměním za digitální piáno.

 77. getz:

  Zdravim vse! Shanim na Superstarku schema zapojeni. Jsem s Bulharska a rozumim Cestinu i Anglictinu. Diky moc!

 78. Standa:

  Velká prosba. U příbuzných na půdě jsem vyhrabal basu PAMPERO. Nemá někdo schema zapojení, rád bych tu krasavici uvedl do provozu.
  Díky moc

 79. FenderLover:

  Zdrawiičko,mam jolanu IRIS(ku)chybi mi tam jeden díl kdyz mi napisete na email chcipak007@seznam.cz poslu vam fotku co mi na tom chybi..a jestli bys te to nekdo nemel dekuju!

 80. robi100:

  zdravím vás, kdo byl měl zájem o DIAMANTKU model elegant,snímače DUNCANY, SUPER ZVUK !!, PERFEKTNÍ MECHANIKA, VÝBORNÝ LADĚNÍ, v případě volejte na:732529025, milanduzda@seznam.cz mám jí vyfocenou i na profilu .

 81. spider:

  Mám doma kytaru,která se jmenuje Jolana Tornado a sháním na ní nějaké levnější kombo…jestli někdo máte na prodej,ozvěte se mi na email:spider093@seznam.cz dík,s pozdravem Jirka

 82. Stenly:

  Sháním na Superstarku rámeček na snímač, znak na hlavu a schéma zapojení.

 83. kopidol:

  caute nevite o nejakych snimacich na jolanu superstar

 84. polkiller:

  Zdravím všechny, hodila by se mi malá rada. Chci vyměnit snímač u Diamantky za Distortion od Seymour Duncan. Máte s tím někdo zkušenosti? nevím si moc rady které dráty kam připojit. Díky za pomoc.

 85. onasxxx:

  ahoj, mam problém z urcenim modelu pravdepodobne jolany.foto poslu na mail.pomuze nekdo??diky moc …:)

 86. milanduzda:

  ahoj, mám model-DIAMANT ELEGANT, snímače-DUNCAN, (black), řeknu vám jen to že nikdy bych jí neprodal a ani nevyměnil za nic na světě, nastavil jsem si kompletně celou mechaniku a jakej má zvuk to je prostě paráda, měl jse-IBANEZ za 40 tisíc model (stevie vai) a nehrálo se mi naní tak dobře jak na mojí diamantku, u těchto modelu hodně závisí jak si opravdu dobře nastavíte celou mechaniku lítaj v tom opravdu sotva milimetry, dále záleží na elektrice-já jsem si tam dal DUNCAN a to tu kytaru prostě celkově zdokonalilo,když stím nemáte velké zkušenosti tak opravdu si to nechte sladit a celkově nastavit u odborníka a nebo kvalitního muzikanta,mužete kouknout na muj profil tam jí mám na fotkách(milanduzda@seznam.cz)

 87. JCBass:

  Ahoj,
  po létech se ke mně dostala zubožená D-bass na kterou jsem kdysi hrál, z původního sunburst červená a podobná extra vylepšení.
  Jelikož bych ji z nostalgie rád oživil prosím znalejší z této obce o radu:

  1. Existuje na trhu alternativa za staré snímače?
  2. Jaké se dělalo barevné provedení – mám obavu, že ten sunburst z toho již nevykouzlím…
  3. Dá se sehnat „perleťové“ označení pražců? (několik obdélníčků chybí)
  4. Nenajde se odborník, který by opravy udělal?

  Díky…

 88. petr573:

  Ahoj. Stal jsem se vlastníkem skvostu Alexandra 2. Sháním jakékoliv infotmace, hlavně schema zapojení a drátování. Pomůžete mi někdo? Díky..

 89. Jan Venas:

  Dobrý den. Sháním horní přepínač na Jolanu Studio.Nebo jen tu plastovou klapku.
  Dále pak součástky a schéma zapojení na ten multipřepínač(4 klapkový)dole.
  Nekdo to vybral komplet.
  A dvě mechaniky.Jednu spodní a jednu horní.
  Díky moc. Honza

 90. jurho94:

  dobry den aj som sa chcel spitat na jolanu disco prave ju chcem kupit ale neviem sa spravne rozhodnut takze chcel by som tu od niekoho radu ci sa ta gitara oplati ale nie kvoli tomu ze ma len jeden snimac ale koli tomu ze je to starsi typ a ci nebude mat problemi z hmatnikom a taketo veci keby mi niekto onej mohol povedat vaic bol by som mu velmi vdacny zatial dakujem

 91. Bivoy:

  Bez kobylky na to urcite nikdo nehral. U starsich Jolan byly kobylky, podobne jako na smyccovych nastrojich nebo jazz-kytarach upevneny jen tlakem napnutych strun. Myslim, ze i ALFA neni vyjimkou. Na zdejsim webu je kobylka ALFy videt zezadu. Jeji horni cast ma 4 drazky pro moznost zmeny kompenzace, ve kterych jsou celkem volne nastrceny kousky prazcoveho dratu, asi 12 mm kratke. Uprostred jsou trosku napilovane, aby se struny nesoupaly. Ty dva drazkovane kotoucky slouzi k nastaveni dohmatu, tedy celkove vysky kobylky. Spodni dil kobylky je asi z hliniku (?) a trci z neho nahoru dva srouby, odhaduji M5×15.
  Co kdyby ses pokusil si takovou kobylku udelat sam?
  Material – trde drevo (i misto hliniku), nakonec cerne namorit. Jako kotoucky poslouzi jakakoliv tvrdsi stara mince (ne hlinikova!)
  ahoy Bivoy

 92. mario68:

  Zajímavé je, že tam ta kobylka není. Jak na to mohl někdo hrát? V týdnu jedu ke kytarářovi, tak ho asi zaúkoluju. Pak prozradim výsledek. Díky

 93. Bivoy:

  Zdravim,
  Pokud mas tu Alfu doma, je pul hotovo. Zmer presne vzdalenost od (vrcholu) nulteho prazce k (vrcholu) 12. Prazce. To je presne polovina menzury. Nasobeno dvema, dostanes menzuru, ale bez tzv. Kompenzace. Ta se neda presne vypocitat, zavisi na druhu a tloustce jednotlivych strun a na vysce dohmatu, ktera Ti vyhovuje.
  Normalne je pridavek na kompenzaci zhruba 1 az 2 mm u tenkeho ecka a kolem 6 mm u tluste E-struny. Zbyvajici posuvne kameny na kobylce lezi mezi tim. Pomoci elektronicke ladicky (nebo cviceneho ucha) se ta kompenzace musi jeste podle potreby upravit.
  Ahoy Bivoy
  PS: Neuskodi, kdyz nam vysledek Tveho mereni prozradis ;-)

 94. mario68:

  Ahoj, nemáte někdo ponětí jakou menzuru má alfa? Teď jsem jednu sehnal a není tam kobylka, což mě poměrně udivuje. Nebo kdybyste měli nějakou radu, budu rád. Zdar

 95. miso.seman:

  http://www.jolana.cz/…a-special-2/#… :)

 96. PetaKlic:

  Ouha! super web, nízkolubovky miluju!! vrchol dokonalosti ve světě kytar :-)

 97. Dan:

  Ahoj, chci se zeptat majitelů baskytary Alexis 1 (jednosnímač), jestli mají na tomto nástroji výrobní číslo? Já jsem žádné vyražené ani tištěné (nálepka) číslo nenašel. Díky za odpověď.

 98. Adjasab:

  Lidičky jolanský, sháním struník m Diskantce z roku 1962. Ulomila se mi jedna „packa“. Nemáte někdo náhradní. Děkuju předem za pomoc v nouzi.

 99. worel:

  to B.B.Kingblues >> Hele narovinu si myslim, ze ta kytara ma daleko vetsi hodnotu puvodni. Jako kopie les paula stoji stara diamantka za starou belu kvuli sroubovanymu krku a polovicne sirokymu telu oproti LP. Ale kvuli tomu bych ji rozhodne nerezal, protoze sice nezni moc jako LP, ale zni dobre a unikatne, takze jestli mas starou diamantku tak ji chran jako oko v hlave a jestli chces LP, tak doporucuju dobre vybrat nakyho Fokuse s lepenym krkem bo epiphonu, nebo jsi-li vlastenec tak BaCH nebo novou Diamantku..
  S pozdravem El Worel

 100. B.B.Kingblues:

  Zdravím.
  Na úvod len tolko pokaždé ked som niekomu povedal že chcem upravit svoju Jolanu Diamant tak mi odporučaly citujem-spálit,rozrezat a td......
  Som rád že existuje takáto stránka a rád by som bol keby mi niekto poradil .dakujem
  Mám na mysli upgrade–simače,kobylak atd,nejde mi o to urobit z toho kopiu LP

 101. kinx:

  pro zajimavost – na patecnim koncerte eagles of death metal basak mel na prvni dve nebo tri pisnicky vikomt bass s vymenenyma ladicima mechanikama :)) bohuzel jsem se pak nezeptal technika jak k ni muzikanti z los angeles prisli, ale byla to opravdu vikomtka.

 102. Hans3:

  Ahoj, sháním kobylku pro baskytaru Jolana ALexis, studio, Vikomt, Iris a podobně. Nabízím výměnu za snímač pro Basso IV, nebo zaplatím.

 103. Carl Jee:

  Ahojky příznivci Jolan,mám problém,sháním elektrické zapojení Alexandry super 3.Kdo má a zašle-tomu Velký dík.Karel.

 104. galdr12:

  PLEASE PLEASE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Prosím o pomoc.Sháním elektrické schéma zapojení snímačů,poťáků atd u baskytary
  Jolana Galaxis Bass (1980).Snímače,poťáky i přepínač jsou původní a v pořádku.

 105. st999:

  Hello,

  I just bought an old Jolana Galaxis but the neck pick up is out of order. Can someone help me to get a „new“ Saphir?

  Or is it better to use another customary pick up – some „quality thing“?

 106. dusanpantucek:

  Ahoj, nevíte někdo, please, kde bych mohl sehnat náhradní díly na Tornádo? díky.

 107. siska:

  Jo ještě jsem zapoměl!Nemá někdo nový nebo zachovalý přepínač cívek?Ten můj je napůl rozpadlý.Díky za info nebo pomoc!Laďa.

 108. siska:

  Ahoj lidi!Právě rozebírám Diamant 1 kvůli elektrice.Výměna potenciometrů atd.Došel jsem ke zjištění,že zapojení ve skutečnosti neodpovídá uvedenému schematu na Vašem webu.Je možné,že Diamant 1 měla dvoucívkové snímače?Ve schématu zapojení je znázorněno pouze jedno vinutí na každé cívce.Včera jsem se díval do rubrik a vyfocené snímače mají na sobě jinak rozdělené plošné spoje než mám já.U mne jsou z každého snímače vyvedeny 4 kabely,tzn dvě cívky o téměř shodném odporu(6,5Kohmu) a nejsou zapojeny ani paralelně ani do serie,ale jedno vinutí vede na t'onovou clonu a druhé na volume a u druhého snímače je to stejné což podle mně nemůže normálně fungovat,mezi volume a clonou je dokonce odpor 9,5kilo a počet kondenzátorů se taky neshoduje jak počtem tak hodnotami.Pokud Jolaňáci tenkrát kopírovali LP tak měl jenom dva kabely.To znamená jednu cívku.V tomto případě shodný odpor na obou cívkách nabádá k zapojení buď do serie nebo paralelně to všechno záleží jakej chceme mít na cívkách výsledný odpor.Další záhada je,že pro mně nějakým neznámým způsobem je provrtané tělo od potenciometrů směrem ke kobyle,kudy je protažený solo kabel,který nikde nekončí.Podle mně by mohlo být uzemnění,ale nemůžu najít ohmetrem druhej konec.Prosím Jolaňáci poraďte a pošlete nové schéma pokud to na těch jedničkách bylo jinak.Mám to nafocený a rád bych Vám to poslal jen napište kam?

 109. marek petrik:

  PRODÁM JOLANU DISKANT 1961 (SUNBURST) MOC PĚKNÝ STAV. NABÍDNĚTE CENU! SPĚCHÁ… FOTO ZAŠLU MAILEM

 110. Marduk:

  Dobry den.Chcel by som sa Vas opytat ci by ste mi nevedeli poradit ohladom vymeny spanovacej skrutky v hmatniku nakolko mam 2 hmatniky.Na jednom je strhnuty zavit pre maticu a na druhom je utrhnuta skrutka.Su to hmatniky na jolanu galaxis a galaxis bass .Vopred dakujem za rady. S pozdravom Marduk

 111. Dan:

  Chtěl bych všechny varovat před neseriózním jednáním jednoho z inzerentů – na jeho přání jsem mu poslal dobírkovou zásilku, ale přestal reagovat na maily i telefonáty a zásilku si následně nepřevzal.
  Používá (zřejmě nejen) tyto maily:
  decis-snv@azet.skl-boy@azet.sk

  Jeho adresa:
  Ľuboš Bašista
  Škultétyho ulica č.2
  Spišská Nová Ves
  05201
  Slovensko
  Tel.: +421918430103
  ICQ: 382735272

  Rok 2009 bez zbytečných komplikací přeje Dan

 112. Marduk:

  Zdravim vas mam jednu prosbu ci nemate nejaku foto alebo technicku dokumentaciu ku jolane Strat1
  planujem robit rekonstrukciu no na kolko mam iba hmatnik a telo vyjst samoc z toho neda potreboval by som najma foto uchytenia strun ale potesi hocjake foto ktore mi moze pomoct vopred dakujem
  poslite prosim mailom

 113. tomcat-t:

  Ahoj lidi.na youtube je klip malá dáma od kabátů,zdá se mi to nebo to tam drtí na jolany,a bouchá tam na amátky?:-)

 114. starx:

  Hezký den.Zatím marně sháním schéma podle kterého by šel postavit původní Booster do Jolany Star x.V kytaře chyběl .Jinak hrající a vše původní.Budu rád kdyby se někdo ozval třeba jen z maličkostí která by pomohla.Mám i foto jiné kytary kde booster
  je ale zase nejdou přečíst hodnoty součástek.A chci zachovat původní osazení jestli to půjde díky.Roman

 115. medis007:

  Chtel bych se zeptat jestli nekdo nevite, jaky je rozdil mezi kytarama (1960) Grazioso Jolana a (1962) Star IV.
  Prijde mi, ze maji stejne telo (stejne velke a tvarovane), jen maji jiny pikuard a jine zapojeni (2 a 3 snimace)

 116. Jolana.cz:

  test

 117. LP_C_D:

  Dobry denj. Zaranee izvinite za jazyk – ja z Ukrainy.
  Imam Iolana Diamant – koupil jak nerabochij. Vypolnil „upgrade“ – zamenil kolky, elektroniku, hambakery „Spektrum“ na hambakery „WooSungChorus“. Zvuk – super. Ale imam jedno zapytanje – imam vyrobni chislo – 7070. Od kakogo roky moj Diamant vyroblen ?
  Nadejusj na vashu dopomogu.
  Zaraneje blagodaren.
  Z respektom,
  LP_C_D.

 118. marek petrik:

  http://www.zshare.net/…63483363311/ tahle to presne vypada… je to teda diskant1. Diky za vsechny rady.

 119. marek petrik:

  Dobre, slepim to klihem. Je to ale nejnamahanejsi misto kytary na smyk. Bojim se, ze to stejne nevydrzi. Premyslel sem, ze bych to navrtal a hodil tam aspon nejaky dva malinky dreveny koliky, aby to lip drzelo. Ale trefit se, aby to bylo rovne… ztoho se asi obtahnu. Nevim.. Nejaka rada?

 120. Tondanecek:

  To: Ignacisko
  Na basový snímač je potřeba od 5000 do 10000 závitů. A drát je potřeba 0,05 – 0,08mm.

 121. Jolana.cz:

  Re: Marek: rozhodně ne žádný Epoxy apod. Jedině klasický klíh. Většina ostatních lepidel spoje nevratně poškodí. Spoje lepený klihem je možno za určitých podmínek opravit, upravit.

 122. marek petrik:

  zdravim vas, lepim krk u diskantky dvojky...... no spis se chystam lepit… nedoporucil by mi nekdo jaky lepisdlo pouzit ?? predem diky za vsechny rady…

 123. Ignacisko:

  Neviete niekto kolko treba zavitov na basovy snimac? alebo kolko stoji taka oprava (previnutie) snimaca…

 124. lukynner:

  Zravím váš všecky…
  nedávno jsem dostal kytaru vikomt (bohužel přesně nevím typ) s jedním snímačem a dvěma potenciometry (pravděpdobně na hlasitost a tón zvuku). Kytara bohužel nehraje. Rozebral jsem jí a všiml si, že jsou odpadané kabílky od potenciometrů v eletrice. Nevíte někdo, jak je zapojit, popřípadě nemáte schéma?

  PS: V elektronice se vyznám, ale zkusit si navrhnout zapojení na to, aby to hrálo si netroufám.

 125. marek petrik:

  Zdravim vas s prosbou,
  http://www.youtube.com/watch?… zde je odkaz na jednoho polaka… prosim podivejte se na to… ma opravdu takovyhle zvuk JOLANA STUDIO? Neni to nejak upraveno, nebo neni to nejaky FEJK ?

 126. Bivoy:

  To: Vele
  Ty posuvne ocelove plisky se sroubky byl cesky patent ~Zkratovaci mustky~. Tim se mely podle potreby vyrovnat hlasitosti jednotlivych strun (drive opredene tenke g-ecko). Ja jsem je vzdycky odstranil a kytara mela silnejsi signal. V dobach, kdy bigbit drasal soudruhum sluch, byla vetsi hlasitost ideologicky nezadouci.
  ahoj bivoy

 127. Tondanecek:

  To:Bivoy
  Fantazie:-D Luxusní Lego navíječka, asi si to taky poskládám:-D, ale budu někde muset sehnat lego

 128. Vele:

  Zdravím, mám dotaz ohledně kytary Jolana Alfa. Ty šroubky na snímačích se můžou posouvat doleva nebo doprava. Má to nějaký význam např. zlepšení kvality zvuku?
  Předem děkuji za odpověď.

 129. holienka:

  potrebujem mesie drobnosti na gibson cremona

 130. Bivoy:

  LEGO-navijecka – odkaz:
  http://www.youtube.com/watch?…

 131. Bivoy:

  To ⇒ Tondanecek:
  taky v U-Tube jsou uzitecne napady, treba LEGO-navijecka!
  A u toho videa jsou dalsi odkazy k navijeni snimacu.
  ahoj bivoy

 132. Bivoy:

  Ahoj slesa, tady by byl jeden odkaz na „floating pickups“
  http://www.archtop-germany.de/…pickups.html
  ahoy bivoy

 133. slesaslesa:

  Zdravim! Mam otázku, jak se dal upevnit na tělo plovoucí snímač mam cremonu gibsonku, na konci krnu jsou na stranách malé dirky tušim že od montáže snímače ale nikdy jsem to neviděl jak to tam je uchycený. pomohla by mi i třeba fotka jiné kytary s povoucím snímačem. Díky slesa

 134. hiena5:

  mam doma tornado a diskant ale potreboval by som k nim niejaké dily ak by niekto vedel nech sa ozve

 135. Tondanecek:

  To Bivoj: Vím to přesně. 5 až 10 tis. závitů a drát je buď 0,05mm nebo 0,08mm takže nádhera:-), ale diky moc si mi pomohl

 136. Bivoy:

  Ahoj,
  podivej se nejdrive na:
  http://www.stewmac.com/…uilding.html
  pokud rozumis nemecky, stoji za kouknuti:
  http://www.gearbuilder.de/…-1121417507/
  ahoy bivoy

 137. Tondanecek:

  Zdarec
  Prosím vás nevíte někdo o nějaké stránce, kde by byl návod jak navinout cívku snímače??? Docela bych ocenil i vlastní rady
  Diky za odpovědi

 138. Fil:

  A o novych Jolanach nevie nikto nic ? Hrali ste uz na nich ?

 139. Bivoy:

  Ahoj,
  ma nekdo vykres Neotonky (prip. i Mariny nebo Diskantky) s kotami rozmeru?
  Marne hledam, jakou mela Neotonka vlastne m e n z u r u. Mam dojem, ze 630 mm, ale potrebuju to vedet presne.
  Predem diky!
  ahoy bivoy
  PS. Kdyz uz jsem to tema nakousl:
  @tomcat-t (Citat: „může mi někdo vysvětlit co znamená u baskytary menzura?“)
  Obecne znamena menzura delku kmitajici struny mezi nultym prazcem (nebo „orechem“) a kobylkou. U nastroju s prazci je presnejsi definice menzury: Dvojnasobek vzdalenosti mezi nultym a dvanactym prazcem. To proto, ze podle typu pouzitych strun, nastaveni dohmatu aj. se musi u kobylky pridat par mm, tzv. kompenzace, aby „to ladilo“.
  Dlouha basova (Fender) menzura 864 mm, tedy ca. 34 palcu, je proti kratke (Gibson) menzure 775 mm / 30,5 palcu dnes nejvic pouzivana. U Jolan dostala napr. Iris Bass kratkou menzuru 772 mm a proto se na ni hraje lehceji. Kdo vi vic, sem s tim ;-)

 140. duri:

  Dobrý ďeň, mam jolanu galaxis a som jej minimalne tretí majiteľ čiže neviem určiť jej vek, napadlo ma že by bolo dobré keby ste dokázali zriadiť poradňu, databázu alebo neviem ako to nazvať… kde by som sa nielen ja ale aj ostatný majitelia jolán mohli dozvedieť na základe výrobného čísla rok výroby svojej gitary a prípadne aj nejaké iné informácie o jej povode. Neviem či je to zrealizovateľný nápad no domnievam sa že databázy výrobných čísiel by mohli existovať a táto super stránka by ich mohla sprístupniť jolaňákom. Ja len toľko z mojim skromným nápadom :)

 141. Jolana.cz:

  Re: monster.of.invention: Díky velice za příspěvek. Bohužel to jednak není technicky možné (tento server je zájmovým serverem spravovaným ve voném čase). A druhé věc je, že by ani nahrávky neměly správnou vypovídací hodnotu: záleží na způsobu nahrávání, použitém combu, hráči, strunách a zejména na stavu kytary. Od některých typů máme k dispozici i více kusů a často se stejnými strunami zní každý zcela jinak… Nápad je to ale zajímavý a třeba by se dal do budoucna využít trochu jinak. Ale to musíme ještě domyslet… :-) Díky. Jolana.CZ

 142. monster.of.invention:

  Dobrý den, Vážená redakce, vážení uživatelé, páni a dámové… Jediné, co Vašemu webu chybí, jsou zvukové ukázky. Byť jako čerstvě zaregistrovaný, troufale vhazuji tento nápad, tuto prosbu na stůl…

 143. aragur:

  Dobrý den, mám dotaz: Upadlo mi z Diamantky kolečko, přes které vede struna na kobylce. Punkově jsem ho nahradil alobalem, ale ve vyšších polohách struna rozhodně nezní tak, jak má. Ví snad někdo, jestli a, pokud ano, kde se dá sehnat? Děkuji…

 144. tomcat-t:

  mám na mysli menzura :-)

 145. tomcat-t:

  ahoj může mi někdo vysvětlit co znamená u baskytary nemzura např:860 mm.Dík.

 146. jan pilat:

  ahoj mam baskytaru nevite nekdo kolik stoji nove struny dik.

 147. wiclloriX:

  Zdravim. Chtěl bych zde napsat pár informací o kytaře Jolana Disco(1986). Vlastním ji už dva roky a jsem s ní velice spokojen už i můj strýc od kterého ji mám s ní byl spokojen (kytaru zakoupil roku 1988). Kytara je opravdu lehká a to že má jen jeden snímač jí vůbec neubírá na kvalitě zvuku. Jen jeden problém a to že na kytarových kombech hraje trochu tišeji než novější kytary, ale to už je prostě stářím té kytary. Jinak na ní nemám vůbec žádnou vítku.

 148. ja-chym:

  Zdraví vás Ja-chym/Ostrava . Jen chci napsat pár řádek o zkušeností s kytarou Grazioso .
  Před léty jsem měl možnost tento nástroj držet v rukou v jedných hudebnách u nás ve městě . Kytara byla ve fantastickém
  stavu , řekl bych že na mě působila víc než „jakonová“ . Neskutečně sedla do ruky (i přes to , že rád hraju na tenčí krky) , výborně ladila (snad jen malinko povolovaly struny a to jen při krapánek drsnější hře) ,hlasitost strun vyvážená jak akusticky , tak elektricky , struny nedrnčely , velká škála zvuku (možnost si pohrát s těmi třemi kolíbkovými přepínači) ......prostě paráda . Parááááda . Snad jen jedno mínus musím napsat a to je to , že kytara měla slabší sustain . Bohužel jsem ji nekoupil . ZATR… Ač mi to pán prodavač (kytarista kapely Masomlejn) doporučoval , nedal jsem na něj a raděj jako 16-ti hloupučkoletý sáhl po překlížkovém Les Paulu fy Hohner . Ač tak krásná – tak jinak hrůza .
  A nedávno kolega „blázendokytary“ objevil tyto www a já se zamiloval . Tak kdyby jste se někdo chtěl tohoto nástroje zbavit , udělat jednoho obyčejného týpka šťastným , mrkněte na bazar , je tam na mě kontakt . Mějte se . Ja-chym.

 149. Drahoslav Marek:

  Ahoj. Vzkaz pro ,,7dominator7´´. I já jsem mimo jiné majitelem jednoho
  černého Neotonu, plně funkčního a v perfektním stavu.
  Mám tam také dva vývody ,ale to bylo dříve zapojení ještě na banánky,
  takže jsem si musel šňůru vyrobit sám.Bylo mi líto to předělávat
  na Jacka.Myslím si,že je to pravděpodobně i Tvůj případ,ale jde to předělat.
  Sám bych akorát potřeboval sehnat všechny čtyři bílé orig. knoflíky
  na poťáky.Kdyby někdo o nějakých věděl,nebo mněl na víc dejte vědět.
  Díky a zdravím všechny Jolaňáky . Drahoš

 150. Ignacisko:

  Caute, potreboval by som vediet ze aky nulty prazec-rozmery ide do Jolana Tornado (63), lebo uz hladam na internete jak blb a nic…

 151. RadiuZ:

  Hmm nikde tu není schéma neotonu … ale dva výstupy jsou docela zvláštní … možná každý s jinou inpendancí , jolany byli vážně fascinující kytary .. vlastně stále jsou .. prozkoušej je oba , jaký bude rozdíl … z jednoho asi půjde daleko silnější signál …nebo je ten jeden mozna nahradní :D kdo ví :)

 152. 7dominator7:

  Ahoj :)..som pysnym majitelom gitary Jolana Neoton a chystam sa ju renovovat..ale mam jeden velky problem-su na nej dva vystupy na jack a som ztoho dost mimo…stretol sa stym uz niekto?viete mi poradit?

 153. Japhy:

  Dobrý den, mezi baskytarami postrádám jednu, na jejíž jméno si už nevzpomínám. Vyráběla se v 80-tých letech, a byla to taková přibližná napodobenina Precission Bass – s jedním děleným snímačem, velká menzura…

 154. RadiuZ:

  rozhodně né … stou kytarou hraju aktivně a velice si jí cením a rád bych ji dostal opravdu na vysokou úroveň jinak naprosto báječná kytara …

 155. Jolana.cz:

  Re: RadiuZ: není škoda vůbec do Diamantky zasahovat ? Nebylo by lepší jí nechat jen pořádně seřídit u kytaráře ? :-)

 156. RadiuZ:

  Nazdárek , myslíte , že by se dalo na Jolanu Diamant I. aplikovat vibrato Bigsby? konkretne toto http://www.bachmusik.com/…ovou-kytaru/

 157. wolf138:

  Pokud vlastníte Jolanu Neoton, tak sice nemáte žádný velký unikát, ale na druhou stranu vidět jí dnes v pěkném původním stavu je náhoda. Tato kytara byla už kdysi taková „ani ryba, ani rak“. Na jednu stranu lubová kytara, ale akusticky téměř nula. Mít ovšem lepší snímače, tak by něco odehrát uměla. Co se týče vašeho problému, tak výměna ocelové výztuhy krhu je banalita, horší je to s olubením kytary. To chce šikovného houslaře, spíš bych ale volil cestu kompletní renovace – pokud ovšem hodláte do kytary investovat. Není to zrovna levné. I když jsou i kytaráři, kteří jsou ochotní provést kompl. opravu do cca 10 000,– Kč. Je to jen na Vás. Opravit se dá naprosto všechno, je jen věcí vaší chuti zda budete akceptovat cenu takové opravy. Pokud se Vám kytara líbí a jste z ní nadšen, není co řešit… Držím palce…

 158. beatman:

  Zdravim Vas damy a pani… som cestnym drzitelom Jolany Neoton. Dostala sa mi do ruk so strhnutym zavitom na tiahle v krkuu gitary a s ciastocne odlepenym lubom… mozte mi poradit, ci sa da tiahlo v krku vymenit? a ci bude mozne za nie prilis draho opravit lub gitary?
  je v povodnom stave, akurat snimace su magnetic… neviem ci povodne… nechcem ju predat ani za svet… myslim, ze by sa mohla dat opravit a nastavit aby pekne ladila… kupil som 11" struny a chem ju dat opravit… ma to zmysel?

  dik, beatman, PRAHA

 159. lubo:

  ROBO CHCELO BY TO DALSIE FOTO NEAKYCH PEKNYCH JOLANIEK

 160. smoke:

  Ahoj, mal by som otazku do akeho roku sa aspon priblizne vyrabali gitary Jolana Galaxis? Dik

 161. zby:

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat na pár drobností. Mám Jolany Superstar, Jantar a D-Bass a chtěly by „revizi“. Tady bych ale potřeboval sehnat schéma elektr. zapojení všech těchto kousků, nebo jejich stejný ekvivalent?

 162. Gynekolog:

  Schánim kytar olana Strat, pokud někdo má tento kousek doma na prodej ať napíše na koudak4@centrum.cz nebo icq 307151291 ;-) nejlíp červená/orandžová

 163. jendaCog:

  jasný! super

 164. Jolana.cz:

  Re: jendaCog: vzhledem k tomu, že web Jolana.CZ je čistě zájmový, a spolupracovníci serveru mají různé pracovní povinnosti, nepodařilo se nám bohužel z pracovních důvodů akce zúčastnit (informace o konání jsme získali bohužel týden předem a to již nebylo možno pracovní plány měnit). Požádali jsme výrobce o fotografie a „report“. Až budou, rádi zveřejníme. Díky a krásný den. Jolana.CZ

 165. jendaCog:

  ahoj všem!

  nebyli jste někdo na tý akci, jak byla teď v pátek v Hořovicích?

  zajímalo by mne co ty Jolany od NBE – jak je tam odprezentovali..aa..třebas, novinky, ceny?.. ..snad jste tam někdo byl a třeba máte chuť napsat nějaký report z akce – docela by se to sem hodilo.

  diky za jakýkoliv..poznatek.. =)

 166. milatko:

  Zdravim vcera som si kupil jolanu huricane ale je ina ako huricaneII.Neviete niekto zohnat info co je to za tip?foto mozem poslat mailom.Seriove cislo ma 72036.dakujem.milpap@zoznam.sk

 167. Scaild:

  Přeji krásný den. Mohl by mi někdo poradit, kolik by stálo seřízení kytary u kytaráře? případně dostání nápisu na hlavu krku? díky

 168. Jolana.cz:

  Re: jenicek: napište ještě jednou na redakce(zavináč)jolana.cz, co konkrétně by Vám mohlo pomoci. Určitě nějak pomůžeme. Díky za pochopení.

 169. jenicek:

  Dobrý den,chtěl bych oslovit redakci jestli by mi nepomohla.Bohužel se mi nikdoneozval na elektriku RK Basy jestli by nešlo nafotit to břicho díky.

 170. petrv:

  Ahoj, poradí někdo se snímači na Jolana Diamant I? Potřebuji nahradit staré zrezivělé tak, aby bylo možno dostat z kytary dobrý zvuk. Díky předem za radu.

 171. beatman:

  ahoj… poradi mi niekto ci sa da vymenit tiahlo k krku na jolane neoton? … na povodnom je ztrhnuty zavit… :(
  dik, pls mail

 172. Hastur:

  voci: taky mám basu Diamantku, ale s vyměněnými ladícími mechanikami a normální basový struny (na 34" menzuru) tam natáhnu bez problému. Ale jinak se poohlídni po stunách na krátký menzury, vyrábí je např. Fender na 30" http://kytary.cz/…ra-30/84211/?…
  snad ti to pomůže

 173. voci:

  Ahoj, potrebuji poradit kde a jaké struny si mam koupit na Jolanu Diamant. Zkoušel jsem tam dát normální struny na basu, ale jelikož Diamantka má kratší menzuru, tak to nešlo uchytit.

 174. lubo:

  JUUUUUUUJ TE NOVE JOLANY SU VELMI PEKNE

 175. jenicek:

  nazdar schámím nějakou dokumentaci o Jantar 4 a RK Bass, kdyby někdo z Vás něco měl pošlite mi prosím na Email dík

 176. Jolana.cz:

  Re: čísla. bohužel dle našich informací neexistuje databáze, ze které by
  bylo možno tyto údaje získat. Mnoho dokumentace bylo vždy při ukončení nebo
  převodu výroby jinam bolševiky zničeno. Proto se dnes většina údajů
  dohledává jen velmi obtížně mezi nadšenci… Jolana.CZ

 177. Metteorwa:

  Mám podobný dotaz, jestli by se nedal zjistit rok výroby, z toho seriového čísla, tentokrát na mé basso x :)

 178. karel galaxis:

  Dobrý den, znalci, dá se podle seriového čísla na mé galaxis bas zjistit, kdy byla přesně vyrobena?

 179. Jolana.cz:

  Re: jenicek: pokud se Vám nikdo neozve, dejte vědět na e-mail a zkusíme Vám to nafotit. Jen mějte chvilku strpení … :-) Přejeme krásný den. Jolana.CZ

 180. jenicek:

  chlapi scháním schéma zapojení na RK bass v rubrice jsem sice jedno našel, ale to je na nic nejsou tam vidět žádný hodnoty mám tam poťáky asi originál ale zdá se mi že v tom někdo přede mnou vrtal a je tam oproti jinejm schématům moc odporů jestli někdo tuhle basu má tak ji prosím odevřite záda vyfoťte a pošlite mockrát děkuju …

 181. petrv:

  Zdravím všechny. Mám prosbu o pomoc.
  Jolana Diamant I – mám u ní zrezivělé snímače :(, rád bych je nahradil tak, aby nebylo nutno řezat nebo jinak upravovat. Rámečky jsou OK. Díky předem za dobrou radu nebo zkušenost.

 182. lubo:

  iris len v sunburste bola robena ked je biela tak to moze byt vikomt bas je velmi podobna jolane iris lenze ma jeden snimac foto v galerii

 183. fildaa:

  Mám malou prosbu…potřeboval bych vědět jestli Jolana Iris byla vyraráběná pouze v přírodní barvě, nebo zda byla vyráběná i v provedení bílý lak ?.......díky moc za všechny odpovědi

 184. mysakss:

  ta nová jolana vypadá moc pěkně a jediná věc která mi trochu kazí radost z ní je ten přepínač snímačů. je takový dost nepraktický. určitě bych si jí koupil radši než nějaký čínský a podobný krám. měl jsem hořovickou kramerku a i deltu a měl bych je určitě doteď kdyby mi je neukradli.

 185. mrrca:

  Tak co nová Jolana? Byli jste se na ni nekdo podivat do Frankfurtu? Podelte se o dojmy..
  Ideal by byl i nejakej foto-report :o)

 186. JK:

  Zdravim všechny…

  Dostala se mi do rukou basa Basso IX. Původní snímače jsou hodně mizerné. Zvuk je uplně bez basů. Nahradil jsem je snimačema z Irisky a rozdíl je velmi poznat (jsou rozměrově podobné a nic se nemusí převrtávat a ničit).

  Mam par dotazů. Jaké snímače můžu ještě nasadit, abych nemusel řezat a ničit?

  Jak narovnám krk? Je na to nějaký postup? Nebo lépe doporučíte mi někdo nějkou literaturu?

 187. Kmoter:

  zdravím vás Jolanysti, mám malý/velký/ problém s mojou už vintage Jolana-Alfa. Tým že bola v nesprávnych rukách došlo k poškodeniu celého hardvéru gitary. Chcem ju zreparovať, ale chýbajú mi tech. informácie o elektrosúčiastkách/potenciometre, odpory…typ a hodnoty../ktoré boli od výroby.
  Tým vás chcem poprosiť keď by ste mali info popr. foto hardvéra potešilo by ma, poslať môžete na meander@ivankanet.sk vopred ďakujem Marian.
  p.s. Alfa má perfektný zvuk!!!

 188. Fil:

  ja som sice len tuna od susedov, ale aj tak mozem zatial na tu gitku len v dobrom, parametre ma vynikajuce

 189. Jolana.cz:

  Re: wolf138: díky za příspěvek a za pochvalu webu :-) . Vzhledem k tomu, že se výroba teprve rozbíhá, nikdo tyto Jolany neznáme a tudíž nevíme, jak to bude s kvalitou. Na druhou stranu je třeba říci, že ve firmě NBE pracují velmi zkušení kytaráři, kteří tam přešli z původní výroby hudebních nástrojů v Hořovicích. Jedná se o ruční velmi kvalitní práci a hlavně, že tato firma vyrábí nádherné nástroje, které se pak prodávají pod světoznámými značkami a s označením hand-made. Tyto kytary jsou prodávány za výrazně vyšší ceny, než je cena připravovaných Jolan. Stejní lidé vyráběli i Jolany Diamant model 2004, které máme ve dvou kusech k dispozici a je to opravdu nástroj na profesionální úrovni, který nelze vůbec kvalitativně stovnávat s jejich předchůdci – Diamant a Diamant I. Byli jsme ubezpečeni, že nové Jolany budou opravdu ještě kvalitněší. Pak by cena byla odpovídající. Proto nám všem nezbývá, než věřit a těšit se, až nové Diamantky bude možné vyzkoušet… :-) P.S.: samozřejmě, že v tom je a musí být i ta trocha patriotismu, ale proč ne ? :-)

 190. bajo:

  mam jolanu tornado a pri obnovovanim farby čiže pri brusenim mi povypadovali asi sa vola binding olemovanie tela a krku a teraz neviem aky material tam ide …dakujem za radu .....bajo…

 191. wolf138:

  Nemohu se opět nevyjádřit k diskusi. Cena kytary je jedna věc, stále a dokola závislá nejen na solventnosti kupujícího, ale i na chuti danou věc vůbec koupit – stále však nemohu pochopit proč ?!, „bez ohledu na patriotismus“ bych si měl kupovat českou, naprosto nevyzkoušenou kytaru, i když klidně vynikajících kvalit, když mohu dnes díky „směšnému kurzu USD“ koupit nástroj přímo ve státech a mít originál – značek je na výběr přehršel. Sám jsem obrovský fanda československých a českých kytar, ale jak jsem zde několikrát psal, beru je spíš jako svědky a vzpomínky na skvělé časy mládí než jako seriozní nástroje. Představa, že by se mělo vyrábět Tornádo se stejným zapojením jako kdysi (mluvím teď o možnostech tónových okruhů !! ne o identickém pův. zapojení – za 50. letou hudební kariéru jsem se nesetkal s příšernějším typem přepínačů apod…) by asi opravdu nemělo konkurenci – pokud by někdo vůbec měl zájem konkurovat. S dnešními možnostmi technického a elektronického zpracování zvuku je to naprostá zbytečnost. Kdysi bylo velice v módě např. během kytarových instrumentálek , měnit (či filtrovat) zvuk, a to čím častěji, tím lépe. Velice fandím českým výrobcům, ale jako dobrý znalec kytar jsem ještě u nás mnoho výborných stavitelů nezaznamenal – prostě pořád platí, že nástroji za 5 prům. výplat v USA se ani zdaleka nevyrovná česká kytara za 100 tis. Kč. To je moje dlouholetá osobní zkušenost. Pořád porovnávejte relevance cen a každý kdo má zájem získat např. americký originál, ať se rozhodně nenechá odradit. On totiž ani za 50 let neztratí mnoho ze své ceny. Nakonec znovu velmi chválím web jolana. Jen tak dál…

 192. Jolana.cz:

  Re: lubo: Díky za příspěvek. Můžeme zkusit prokonzultovat, jaká je vaše představa. Navrhujeme další komunikaci e-mailem. Díky a krásný den :-)

 193. lubo:

  cau redakcia no pisem zas ohladom ammatiek ja by som nnieco vytvoril lenzte vobec ani sajnu nemam ako robit webove stranky ja by som hlavne mal spustu fotodokumentacie a popisy a vsetko mozne amatkam sa venujem od 13 a mam 17 :D a pod rukami mi ich preslo velmi vela cele moje mesto je nimi zasobene zasluhou mna a asi vsetci co maju amati v meste tak volaju ma na opravy a rozne ine veci :D:D:D bol by som rad keby sa nieco take podarilo vytvorit

 194. Fil:

  ten Seymour Duncan SH1 je TB59 ? keby hej, tak by som asi bral tie duncany ;)

 195. Lukáš Václavík:

  Zdravím!
  Sháním informace (fotky, zkušenosti, technické údaje…) o kytarách Cremona Luby. Mám lubovou kytaru (červený burst) Cremona s jedním výřezem, bez snímače, vyrobenou v r. 1973 a chtěl bych se o ní dozvědět co nejvíce.
  Předem mockrát děkuji!

 196. Jolana.cz:

  Re: mrrca: díky a informace. Nechme nyní výrobce, aby ukázal, co pěkného pro nás vyrobil. No a pak uvidíme.Třeba budou nějaké varianty… :-) Díky

 197. mrrca:

  K těm snímačům: nabízí kombinaci EMG 81 a 85 a snímače Seymour Duncan SH1 (TB1) a SH4 (TB4).
  Mechaniky: mechaniky Schaller M6 nebo Grover Rotomatics.
  Ta cena mě taky vážně „trochu“ trápí.. jinak bych už objednával..

 198. Jolana.cz:

  Re: worel: díky za příspěvek. Určitě si jej přečte i výrobce. S Vaším názorem na Tornádo rozhodně slouhasím a bylo dobré, kdyby se začalo vyrábět. Ještě dovolte poznámku k Vašemu srovnání Epiphone – Jolana: kdybych si měl vybrat mezi kopií Epiphone a Jolanou, tak bez ohledu na patriotismus sahnu po Jolaně. Bez diskusí se jedná o kvalitnější nástroj. Alespoň ty poslední kusy, které se vyráběly v Hořovicích. Vzhledem k tomu, že ty nové mají být podle výrobce ještě kvalitnější, tak jsem zvědav… :-) Další věcí (již zde zmiňovanou) je osazení kvalitním HW a snímači: vzhledem k tomu, že jen např. dva snímače Seymour Vás vyjdou na skoro 6tis (neznamená, že tam budou zrovna Seymoury, ale prý tam májí být vždy kvalitní snímače) a k tomu nějaký ten HW… No nezbývá nám všem společně nic jiného, než se těšit na to, až bude možno někde tyto kytary vyzkoušet a věřit, že nás výrobce o kvalitě přesvědčí. U kytar Diamant z roku 2004 http://www.jolana.cz/diamant-2/ nás nezklamal a cena, za kterou se pozdeji prodávala byla velmi dobrá.

 199. worel:

  Nemuzu si pomoct, ale cena 20tisic za kopii lespaula (neautorizovanou) mi prijde jako trochu moc a jolana s ni podle me v konkurenci epiphonu (sice korejskejch, ale koho to zajima, kdyz to hraje, ze), nebo treba fokusek (ktery me zatim velice prijemne prekvapovaly) nema vubec sanci – kytara vypada nadherne, ale za 20tisic si uz hrac radsi poridi hranyho origos LP studio primo z USA… Takze pokud chce jolana udrzet tuhle cenu, tak by mela prijit s nejakou inovaci, nebo ozvlastnenim, nebo proste slevit alespon na cenu epiphonek, jinak nema sanci uspet – Kopii lespaula je hrozna hromada, k dostani jsou i vyhrane 20let stare lawsuit kopie, ktere hrajou jak original a cenove jsou na tom velmi podobne… Obavam se, ze AAA flamovanou vrchni deskou to jolana nezachrani… Jo a urcite by meli zas zacit delat tornado a nejlip se 3ma snimacema s podobnym zapojenim jako original, protoze to je unikatni nastroj, ktery by v soucasnosti prakticky nemel konkurenci…

 200. wildchild11:

  Neví někdo z jakého dřeva se vyráběli Irisky?Díky

 201. Jolana.cz:

  Re: mrrca: dobrý dotaz. Přepošleme Váš dotaz výrobci. Předpokládáme ale, že to bude možno buď právě ve Frankfurtu nebo možná v továrně v Hořovicích. Informace od výrobce zveřejníme. Pěkný den. Jolana.CZ

 202. mrrca:

  Nemáte informace, jestli je možno „osahat“ si novou Jolanu i jinde než za 2 týdny ve Frankfurtu? Třeba přímo v Hořovicích? Frankfurt je přece jen trochu z ruky :-)

 203. Jolana.cz:

  Re mrrca:
  Dle dřívějších sdělení výrobce bude pravděpodobně možné objednat si kytaru i nevystrojenou – např. snímače si budete moci nainstalovat svoje. Ale bylo by třeba tuto informaci u výrobce aktualizovat, což můžete provést telefonicky nebo e-mailem přímo na firmu NBE.

 204. Jolana.cz:

  Re: mrrca:
  server Jolana.CZ není výrobcem a ani prodejcem kytar. Cena je stanovena výrobcem – firmou NBE. Server Jolana.CZ byl na prohlídce výroby el. kytar v této firmě v Hořovicích. Zde se vyrábějí značkové a opravdu drahé kytary pro export. Kytary jsou vyráběny ručně a velmi kvalitně. Nejedná se o žádné velké série a každému nástroji věnují hodně pozornosti. Otázkou samozřejmě je, zda český kytarista, který si spojuje dnes Jolany spíše s kytarami pro začínající muzikanty (často opravdu neprávem), bude ochoten tuto ruční a poctivou práci zaplatit. Kvalitativně jsou tyto kytary hodně vysoko a rozhodně snesou srovnání s daleko dražšími nástroji jiných značek. Ale to je již na posouzení kytaristů. Asi by bylo dobré si Diamantku, až bude na trhu, prostě vyzkoušet.
  Tolik názor serveru Jolana.CZ. Podotýkáme, že tento server je zcela nezávislý na výrobci – firmě NBE a není jakkoliv honorován za propagaci jejich výrobků. Proto berte výše uvedený názor jako nezaujatý, případně zaujatý jen fandovstvím ke značce Jolana… :-)

 205. mrrca:

  Cena je 19 990Kč. Vážně se o novou Jolanu zajímám… ale nezdá se Vám cena přece jen vysoká?

 206. Jolana.cz:

  Re: Áda: Informace o ceně bohužel zatím nemáme. Očekáváme je od výrobce v následujících dnech. Jsme sami zvědaví, neboť kytara by měla být opravdu kvalitní. Jak možná víte, výrobce vyrábí v Hořovicích velmi kvalitní kytary pro světové výrobce renomovaných značek. Tyto výrobky jsou opravdu kvalitní. Zahájená výroba Diamantek nebude v nijak obrovském množství a proto bude možno objednávat předem i různé kombinace hardware. Až budeme mít další informace, ihned je zveřejníme.

 207. Áda:

  Viděl jsem tu informaci o nové výrobě Jolan. Nevíte náhodou kolik ta sranda bude zhruba stát a jestli se bude dát objednat přímo kombinace jak hardware, tak i barvy?

 208. Jolana.cz:

  Re: lubo: veškeré fotografie je nutno prozatím zasílat e-mailem na „redakce(zavináč)jolana.cz“. Následně budou vloženy na server Jolana.CZ. Třeba se nám podaří časem vybudovat něco elegantnějšího, ale zatím je možný je tento způsob. Předem díky. Jolana.CZ :-)

 209. lubo:

  ahohj kde mozem poslat par fotiek jjolan hlavne v akcii a custom home tuning? a ine zaujimave obrazky?

 210. wolf138:

  Co se týče vybělení lemů na kytarách, je to dost problém. Sám jsem si dal na lubové kytaře bělit lemy, ale při zjištění ceny jsem dal renovovat celou kytaru – za tehdy dost velký peníz (cca 20 000,– Kč – rok 1995!). Je to ale americká jazzovka z 50. let, takže jsou v ní peníze uložené. Výměna mechanik na jakékoliv kytaře, která má hrát v kapele je dnes jasnou volbou. Výhradně bych volil olejové mechaniky od Shallera nebo Grovera. Tam je kvalita zajištěná. Pozor na asijské kopie a poměr převodu v mechanikách!! Přeji hodně zdaru při rekonstrukci.

 211. Jolana.cz:

  Dobrý den, bohužel Jolanu Bigbeat nevlastníme, ale můžete se zkusit domluvit s Popmuseem v Praze 6, kde jí mají vystavenou. Majitelé jsou velmi seriozní a třeba se domluvíte. http://www.popmuseum.cz (http://www.jolana.cz/…az-popmuseum)
  A pokud budete mít plánky a případně i fotografie ze stavby, rádi je uveřejníme. Jinak schema zesilovače je zde: http://www.jolana.cz/…ti/schemata/ Jolana.CZ

 212. medis007:

  Chtel jsem se zeptat jestli nekdo nemate jolanu big beat. Potreboval bych jeji rozmery, uhly a tak (pripadne i radiusy), protoze bych si chtel udelat vyrobni vykres a pak ji postavit.
  A pak jsem se chtel jeste zeptat, jestli nekdo nevite z jakeho materialu je ten „ram“ co drzi zesilovac (nevim jestli je to taky drevo nebo kov)
  Jestli ji nekdo mate a budete ochotny mi poslat ty rozmery tak prosim na e-mail: medis007@seznam.cz
  Predem dekuji

 213. alik:

  Ahoj, mel bych dotaz, zda ma nekdo zkusenosti s rekonstrukci Diamantky, respektive, jak vybelit zazloutle bile lemovani a zda se da sehnat nova kobylka a jakou byste doporucili mechaniku?

 214. lubo:

  existuje jolana onyx je podobna diamantke len ma insi kryt a je aj trosku konstrukcne odlisna

 215. jaby:

  Ahoj, mam dotaz. Nevíte jestliexistuje Jolana Onyx? Někdo jí totiž prodává na bazaru. Vypadá jako diamantka ale má jinačí pickguard, je červená a vypadá to že nemá klenutou horní desku

 216. Jolana.cz:

  Re: lubo: jak uvádí pan Linhart, který pracoval v Blatné v době jejich výroby, cca 100–150 ks celkem – viz reportáž: http://www.jolana.cz/…taz-drevokov

 217. lubo:

  kolko bolo vyrobenych kusov arco?

 218. lubo:

  samozrejme ze sa podelim o taku nadheru :D

 219. Jolana.cz:

  Re: lubo: Souhlas. Je to velká škoda. Pokud byste nafotil nějaké fotografie a poskytl je, rádi je zveřejníme. Jolana.CZ

 220. lubo:

  no skoda toho muzea zevraj hoi vlastni mesto nenasiel som zatial ziadnu lepsiu fotodokumentaciu musim tam ist asi a to vsetko pofotit :D

 221. Jolana.cz:

  Re: jholasek: Ano, máte pravdu. Určitě by to stálo za to, ale … pokud budete vědět o někom, kdo je ochoten to zpracovat, rádi zvěřejníme, ale obáváme se, že v dnešní době je každý tak vytížen, že je jen málo času na takové projekty. Věřte, že i správa webu Jolana.CZ je poměrně časově náročná… Ale kdyby to někdo udělal… :-)

 222. jholasek:

  Možná by stálo za to udělat zde i archív logotypů značky Jolana i jednotlivých názvů kytar a baskytar s možností downloadu fotografie nebo vektorového obrázku. Otázkou však je, kdo by to udělal… :-)

 223. Jerry:

  Nemáte někdo zkušenosti s kytarou Jolana Rubín?

 224. Jolana.cz:

  Re: lubo: dle našich informací bohužel nemá muzeum Jána Ferka vlastní web. Dokonce prý již pan Ferko není ani vlastníkem muzea. Veškeré informace je možno získat jen v informačním středisku v Sobranciach na Slovensku. Pokud budete mít jiné a přesnější informace nebo fotografie, rádi je zveřejníme nebo uvedeme přesnější info.

 225. lubo:

  prosim vas nema niekto adresu na stranku jana ferka ? alebo kde mozem najst viac fotografii jeho muzea?

 226. Jolana.cz:

  Re: Jaby: Díky za odkaz. To je tedy fakt supr !!! :-)

 227. jaby:

  mrknete se na tohle http://youtube.com/profile?… ten typek tam ma videa s jolanou studio a hraje mu to fakt božsky

 228. jholasek:

  Ahoj, pro rekonstrukci baskytary BASORA sháním někoho, kdo umí udělat vodové obtisky a dále kvalitní fotografie 1:1 loga JOLANA a na hlavici názvu BASORA.
  Dávala Jolana obtisky pod lak nebo na lak?
  Pomůžete mi někdo?

 229. kinx:

  je vubec nejak zmapovana vyroba ceskoslovenskych krabicek? na vystave Jolan v HK jich nekolik bylo vystavenych, v zivote jsem je ale nikde jinde nevidel

 230. Jolana.cz:

  Re: wolf138
  Díky za velice pěkný příspěvek do diskuse !
  Samozřejmě také server Jolana.CZ všem přeje krásné Vánoční svátky !

 231. wolf138:

  Ano, skutečně se snímač jmenoval BRILIANT a montoval se tzv. „plovoucí montáží“ – je to osvědčený způsob, do dnešní doby používaný na drahých lubových jazzových kytarách. Umístění ke krku úhelníčkem plní tu funkci, že snímač není tolik ovlivňován rezonancemi vrchní klenuté desky a naopak deska je bez „vrtání“ a narušení zvukově samozřejmě kvalitnější. Nároky na takovýto druh snímače jsou ovšem dosti velké – relativně malý snímač a malé cívky musí být většinou ručně vinuté a proměřené – což je problém. Dnes takové snímače nabízí řada firem a nestojí většinou za nic. Doporučit lze výborné snímače od pana Turzy – Kent Armstrong, Lindy Fralin, či Benedetto. Popravdě lze říci, že akustické vlastnosti nástroje jsou dnes upozaďovány perfektním zvukem snímačů a způsobem zesílení. Ale já sám jako jazzový kytarista bych na nový nástroj zkrátka nehrál – to až na naprosté vyjímky u mistrovských kytar. A tak používám právě kytaru s plovoucí montáží snímače od Gibsona – model Johnny Smith 1962. Na závěr abych byl stylový musím dodat, že jsem kdysi vlastnil právě Jolanu Cutaway, ale v trošku jiném provedení (např. vykládání hmatníku). Pro zajímavost ještě uvádím, že např. kytarista Vladimír Tomek (hrál např. s Karlem Vlachem) používal také tento nástroj – spíš ale jako propagaci firmy – měl samozřejmě také Gibsona. Nesmíme zapomenout ani na Jiřího Jirmala, který na ni ve svém „swingovém“ či „jazzovém“ období také hrál. Zdravím všechny a přeji krásné vánoce.

 232. Jan Rydl:

  Tak to já si myslím, pokud mě paměť neplete, že ten pověstný snímač se jmenoval BRILANT. A ty packy se decentně šroubovaly přiloženými šroubky – vruty. Pravda, podle nátury toho kterého „montéra“ někteří použili i hřeby.

 233. karel:

  Kromě výroby kytar se Jolana velmi zasloužila v šedesátých letech o rošíření českého regionálního bigbítu tím, že vyráběla sólo snímač (jmenoval se myslím Pedro a stál asi 50,–), který se jednoduše montoval na španělky hrající přes předválečná rádia. Byl celý aluminiový zlatý a na bocích měl ohebné plechové packy ze stejného materiálu, které se přitloukly malými hřebíčky do boků krku kytar.

 234. Jolana.cz:

  Re: karel: Fotky Typhoonu se připravují ke zveřejnění. Snad během pár dnů budou :-)

 235. karel:

  Někdy kolem roku 1970 jsem měl basu, která se tuším jmenovala Typhon, byla to asi taky Jolana, ale nemohu ji tu najít. To byl skvělý nástroj – placka, která nastoupila po lubových kytarách a zvukově představovala velký skok.

 236. Jolana.cz:

  Re: lukas.lbc:
  Ochrannou známku pro výrobu el. hudebních nástrojů pod značkou Jolana vlastní firma NBE, která jí odkoupila od firmy Elpro Delicia. Firma NBE v Hořovicích vyrábí pro export elektrické kytary a uvažuje v roce 2008 o nějaké malé výrobě i pod značkou Jolana. Budeme Vás informovat na tomto webu.

 237. lukas.lbc:

  Zdravim vas vsechny
  Mam dotaz kdo v dnesnich dnech nebo jako posledni vlastni vyrobni prava na Jolany?
  Dekuji za odpoved Lukas

 238. OC_Mao:

  Zdravím…
  Pred dvoma mesiacmi sa mi do rúk dostala bassgitara Jolana Basso V… krásna basa. (no nie vtedy, ked som ju uvidel, ale až po „drobných“ úpravách)
  Ale za ten čas som nedošiel na to, ako znížiť struny. Sú nehorázne vysoko, a už to nejde viac dole. Prípadne môžem poslať foto, čo ako vyzerá a pod. Vopred ďakujem, ak by sa niekto našiel…

 239. Jolana.cz:

  Re: Alcarmo:
  Dobrý den, foťte, hrajte a posílejte příspěvky. Rádi uveřejníme :-)

 240. Alcarmo:

  Zdravím všechny příznivce Jolan. Jsem začínající basskytarista vlastnící krásnou bílou Vikomtku (basu).Chci nabídnout své služby, jelikož se v mém okolí pár kousků Jolan nachází (přesněji moje zmíněná Vikomt bass, normální bílá Vikomtka, Galaxis bass a Syrinx) a velice rád pořídím pár foteček:) A kdo bude chtít, tomu ještě může vyprávě o naprostém vandalství bývalého majitele mojí baskytary k čemuž se chci zeptat, neví někdo čím by se dal nějak zatmelit poškozený kryt, pickguard?

 241. dusanpantucek:

  Sháním kytaru Jolana -Star V., je v tom však háček… jde mi o konkrétní kus.. Kdybyste tedy někdo náhodou znali člověka, který je ze vsetínska a koupil ji asi před 7 lety (přes kamaráda studujícího SPŠE v Rožnově), napište mi mail: dusanpantucek@seznam.cz … Můj příspěvek je asi úsměvný , nicméně, byla to moje první kytara a já se chytám stébel, abych ji dostal zpět…

 242. Ondar:

  Ahoj nevíte náhodou jestli má DISCO-BASS stejně širokej krk jako běžný basy (JB,PB, nebo jakýkoliv jiný) nebo má klasicky jolaňáckej úzkej krk???? a jakou má rozteč strun??? odpovědi piště prosím na mail. dík moc

 243. Jolana.cz:

  Re: m8rinek
  Díky a přijďte se podívat kdykoliv. Web http://www.jolana.cz má otevřeno 25 hodin denně! :-) Další foto bude vítáno !
  Zdraví Vás Jolana.CZ

 244. m8rinek:

  Dobrý den,
  Tak jsem se na ,,vás,, zase přišel podívat, všude samý rozkvět, jen tak dál, dokonce jsem dostal i svůj prostor, hmm hmm to ani nemuselo být:o), každopádně díky, dodám nějaké kvalitní fotky kytary v dnešní podobě, skoro se tedy stydím mezi krásnými originálními kousky, ale každý svý štěstí …a já šel zkrátka cestou jinou

  Zatim s přáním všeho nej m8

 245. Jolana.cz:

  Re: wolf138
  Velice díky za příspěvek ! :-)

 246. wolf138:

  Velice chválím tyto stránky, myslím si, že by nebylo od věci napsat pár řádků o lidech, kteří postavili pomník typům Hurricane, Tornádo nebo Grazioso. Mám na mysli třeba Karla Dubu, hráče brněnské skupiny Elektrofonic apod. Zvláště Karel Duba nahrál na prvních zmíněných nástrojích řadu nádherných kytarových instrumentálek (namátkou Dostavník, Echo Boogie, Letíme na měsíc, Stopy z Písku, Kapitán Nemo, Vinnetou, Pražská neděle atd.) I když ve své době zastupoval takový ten estrádnější projev a vystupování, jeho hra je i dnes velice zajímavá a jako kytarista, který na jeho instrumentálkách vyrůstal si myslím, že mnoho „dobrých“ kytaristů by s nimi mělo problémy. Jolana vyrobila přímo pro něj oba tyto modely (výrobní čísla nevím a bylo by zajímavé vědět, zda Dubovy nástroje vůbec nějaké měly), ale myslím, že se od sériových lišily jen nepatrně. To je dotaz na velkého odborníka pana Tutera z Prahy, o jehož článcích se zde také zmiňujete. Jinak je to pán, který mi dal mé staré Tornádo z roku 1965 dohromady tak, že je jako nové (a to je nerenovované!! mohu vřele doporučit). Co se nálepek týče, rozhodně je nedělat „příšerným“ plotrovým způsobem. Chce si to vyhrát a udělat to dobově s použitím vodonálepek (nápis stříknout lakem a z hladkého papíru „stáhnout“…) Jinak přeji všem příznivcům československých kytar hodně radosti ze hry na jejich nástrojích, nicméně kromě srdečního přístupu k nim už asi valný muzikantský přínos nemají. Sám hraji jazzovou kytaru, předtím jsem dlouhá léta hrál kytarové instrumentálky (Shadows, Spotnicks, Ventures…) a pocit ze hry na americký „Strat“ je hodně o něčem jiném. Ovšem co se týká zvuku snímačů – ten československý sound se z jiných nástrojů „tlačí“ hodně špatně. Trochu se jako starý praktik musím zasmát nad tím, že by se u Tornáda při hře prohýbal nepatrně krk. Rozladění se u této kytary projevovalo hlavně z důvodu nedobře vedených strun, s tím je nutné si pohrát. Ale tehdejší hráči to řešili jemným dohmatem na vibrapáce, příp. když byl čas doladěním. Páka se při hře instrumentálek stále držela v ruce, a i bez zámků se dala kytara udržet naladěná. Dnes to řeším použitím velmi kvalitních strun – doporučuji Thomastik apod. Je pravda, že jsem s Tornádem nahrál i pár věcí se symfonickým orchestrem a když rozladění nezaznamenali smyčcaři – pak je vše v pořádku. Takže s tím prohybem krku je to tak – vzniká patrně použitím nástroje pro jiný styl muziky, než pro který byl určen původně. Všechny ještě jednou zdravím a ať vám to hraje.

 247. kinx:

  ten novy clanek je super. koukam na fotografie, a asi hned druha fotka z archivu drevokovu je na 99,9% puvodni Fender Stratocaster z roku 1954 podle ktereho se pan Ruzicka a spol inspirovali. Kdysi jsem cetl v novinach kratky rozhovor s panem Ruzickou a rikal ze jej na stara kolena prodal, to by me zajimalo kde ta kytara nakonec skoncila :)

 248. Bukin:

  Ahoj,
  chtěl jsem se zeptat jestli někdo nemate ve svem PC logo Jolana v nějakém lepším rozlišení.
  Jde mi o staré logo které se použivalo na kytarách Grazioso/Futurama III.
  Jsem vlastníkem této kytary ale bouzel jsem ji asi před 10 lety přelakoval a logo tam dost chybí.

 249. shakal38:

  ahoj ´dakujem za odpove´d a hne´d ako ju nafotím pošlem vám fotografie

 250. shakal38:

  ahoj videl som tu už podobný pripad nevidel som medzi basgitarami Alexandru super3,a mam pocit že som si ju akurát zadovážil najviac sa na ňu podobá mala bi existovať aj basgitarová verzia je v povodnom stave popripade pošlem fotky !!!

 251. Jolana.cz:

  VÝZVA: SBĚRATEL PAN JÍRA BY POTŘEBOVAL DOPLNIT SVOJÍ SBÍRKU JOLAN O NĚKTERÉ KYTARY? KTERÉ MU CHYBÍ K DOKONČENÍ SBÍRKY (samozřejmě za rozumnou cenu ). JEDNÁ SE NAPŘ. O STAR IX, COLOR, RK140 a další. Přesný soupis najdete zde: http://www.jolana.cz/images/jira.jpg
  Děkujeme za něj.
  Jolana.CZ

  Kontakt: 603483014
  Můžete také napsat na Jolana.CZ. Rádi vše předáme.

 252. m8rinek:

  Kdyby vás tento postřeh zajímal, mam takovej pocit že tady účinkuje Jolana Diamant Bass
  http://youtube.com/watch?… pokud ne nekamenujte mě.

  m8

 253. Jolana.cz:

  Re:medis007
  Díky za info a fotky určitě rádi zveřejníme :-)

 254. medis007:

  Cau peknej web
  Mam doma jolanu CHORD v cerny barve, ale nez jsem stacil zjistit ze je to jolana tak jsem ji bohuzel trochu prevrtal a tak(vubec jsem ty kytary neznal a navic jsem ji nasel na chalupe kde lezela 20 let ve vlhku a tak)-dal jsem tam singl snimac, znovu jsem ji prelakoval, dal jsem tam jine strojky a misto jednoho potaku jsem dal samici na jacka protoze byla prekopana uz predtim (misto samice tam byl petikolik), ale jinak vypada docela dobre.
  Bohuzel momentalne nemam doma fotak, ale az ho budu mit, tak poslu fotky a pak jeste muzu poslat fotky kytary od Jurkovice (je to 12-ti struna pololubovka)-muzete ji dat do te sekce s tima dalsima kytarama
  Matthew

 255. Jolana.cz:

  Re: Casey
  Díky za příspěvek. Máme ještě připraveno mnoho fotografií ke zveřejnění, ale jde to pomalu … (viz „o webu“). :-) Pokud budete mít jakékoliv fotografie ke zveřejnění, určitě je neodmítneme :-)). Díky velice.

 256. Casey:

  Alloha, ať hledám jak hledám, nemůžu najít mezi basama Altro bass. Kamarád ji má (ale s jenou ladící mechanikou) tak když budete mít zájem můžu dodat fotky.

 257. Scaild:

  Re: Jolana.cz

  Dobrá, děkuji za radu :)

  zítra vám na mail pošlu ještě další fotky a technické údaje o této kytaře

 258. Jolana.cz:

  Re: Scaild
  Díky za fotky. Zveřejníme při aktualizaci v následujících snech. K nápisu: jako patrioti samozřejmě navrhujeme orig. logo, které tam patří (viz http://www.jolana.cz/…_diamant.jpg). Ale je to na Vás :-)

 259. Jolana.cz:

  Re: rastis ........... Díky velice :-) Vám také…

 260. Scaild:

  Kdyžtak tady sou fotky té mojí jolany… co by ste mi doporučili šoupnout za nápis na hlavu?

  http://crrg.wz.cz/…IMG_2955.JPG
  http://crrg.wz.cz/…IMG_2957.JPG
  http://crrg.wz.cz/…IMG_2952.JPG

 261. rastis:

  Pekny, sympaticky web. Autorom vdaka a vela stastia.

 262. papik68:

  Mám prosbičku,neměl by někdo doma plánek na buster do Jolany Star X.Díky ,moc by to pomohlo:o)

 263. m8rinek:

  Zadarmo to není, odhadem, když si kytaru sám rozeberu, zbavím barvy na dřevo, zakituju oděrky a jemně přebrousím (což je pakárna a to co člověk odflákne je nakonec vidět :o)), tak by si lakýra mohl za práci to jest plnič + lak říct tak 500Kč, věci jako linky to je práce strašná takže taky minimálně 500, to je 1000Kč za práci + 500za materiál, myslím že do 2kkč by musela Diamantka vypadat jako nová, otázka je jak moc do ní člověk chce investovat a jestli není škoda jí dělat novou a nenechat v dobové patině se všemy šrámy :o)

 264. Jolana.cz:

  Re: m8rinek
  Souhlasím, ale to může být docela drahá legrace, ne ? :-(

 265. m8rinek:

  Já kdybych dnes řešil olakování kytary tak to už nedělám sám ale svěřím svému dvornímu :o) autolakýrníkovy,který by si s tím kompletně pohrál, asi by stačilo zbavit kytaru všeho, ony by ji v případě nutnoti zakitoval, nastříkal slabou vrstvou plniče (aby byl povrch jednolitý), dál by přišla barva, linky a nápis, zabroušení a napřání i přelakování bezbarvým lakem :o)

 266. Scaild:

  Díky, zkusim se poptat :)
  jinak je problém, že ten nápis nebudu moct nejspíš přelakovat, jelikož povrch je taky nenalakovanej… možná by bylo lepší, kdybych poslal foto že? :D

 267. Jolana.cz:

  Re: Scaild
  Určitě jsou barvičky od Rewellu výborné. Spíš jde o to, jaký to pak udělá povrch. Ale pokud vím, tak modeláři používají různé laky (pokud to dobře nazývám), kterými pak (např. nápisy nebo obtisky) přetřou. Tím získá nápis zcela jiný přirozenější povrch a pevnost. Ale to chce opravdu konzultovat na nějakém modelfóru. Jestli si dobře pamatuji, tak v Praze je na Smíchově prodejna modelářských potřeb, kde bylo pár lidí, kteří byli schopni opravdu dobře poradit (tuším ul. Jindřicha Plachty). Ale určitě dobře poraděj i jinde :-). Ale jestli tam jsou ještě dnes …

 268. Scaild:

  asi před dvěma měsíci jsem si koupil totálně překopanou Diamantku, ale jaksi chybí nápis na hlavě, ale vzhledem k barevnému provedení tam nemůžu dát původní nápis… prostě tam na něj neni místo, takže musim vymyslet co tam nakonec dam, ale nejspíš to bude jenom nápis Jolana. Co se týče těch modelářských barev, mam doma sadu Rewell, což jsou podle mě vcelku kvalitní barvičky..

 269. Jolana.cz:

  Re: Scail
  Obávám se, že použití Balakrylu by bylo nevhodné, protože jsou to vodou ředitelné barvy, které se sloupnou (i když mám dojem, že dělají i syntetiku). Co se týče modelářských barev: je pravda, že modeláři mají dnes obrovské množství technologií, kterými je možno udělat výborné povrchy. Ale to už by chtělo někoho, kdo se s tím zabývá. Pokud to má vypadat pěkně, tak bych rozhodně modelářské Unicolky (pamatujete na ně ? :-) ) nepoužil. Jde o to, jak jste náročný na výsledek a jeho podobnost s originálem.

 270. Scaild:

  a co použít Balakryl nebo modelářské barvy?

 271. Jolana.cz:

  Re: m8rinek potřetí: díky velice! Není to sice úplně jednoduché řešení, ale asi jediné, které vydrží :-)

 272. m8rinek:

  Re: Jolana
  logo se musí překreslit do křivek, nechat vystřihnout na ploteru negativ (na nějakou samolepku- negativ to okolo samotného nápisu), pak jen nalepit a přestříkat vhodnou barvou,poté zabrousit okraj jemným smirkem (vodní cca 1500 by mohlo stačit), ale nedoporučuji sprejolaky, je lepší to svěřit lakýrníkovy, toť z mé strany asi vše.

 273. Jolana.cz:

  Re: m8rinek podruhé
  Ještě jeden dotaz: poslal jste nám logo diamantky (http://www.skoda110r.ic.cz/Diamant.jpg nebo viz Jolana Diamant – menu vlevo), za které velice děkujeme. Máte nějaký spolehlivý postup, jak nápis „dostat“ na hlavu kytary tak, aby se nesloupal ? Samozřejmě tak, aby to vypadalo věrohodně (žádné řezání na plotteru, ruční malování ap. :-) ). Poraďte všem :-)
  Díky předem.

 274. Jolana.cz:

  Re: m8rinek
  Přejeme pěkný den a velice děkujeme za Váš příspěvek a samozřejmě také za pochvalu. Ta potěší vždycky :-)).
  Omlouváme se za zpoždění jeho zveřejnění. Systém se snažíme nastavit tak, aby nebyl příliš napadán spamem. Tím by se vlastně web znehodnocoval. Vzhledem k tomu, že jste uvedl mnoho zajímavých odkazů, systém se nás zeptal, zda-li to není náhodou spam. A my jsme mu řekli, že Váš příspěvek spamem opravdu není :-) . Krátké příspěvky bez odkazů jsou zobrazeny ihned.
  Díky ještě jednou velice a Jolanám ZDAR !!!

 275. m8rinek:

  Dobrý den,
  moc se mi líbí váš web, sám jsem si kdysi (i když zas tak dávno to není) pořídil Jolanu. Chtěl jsem nějakého Les Paula a kamarád mi nabídl Jolanu. Tak jsem si za 1500Kč nesl domů Jolanu Diamant I. (původní foto zde: http://www.skoda110r.ic.cz/…lana%201.jpg). Bohužel kytara nebyla tak ideální jak bych chtěl, z mechanik fungovala dobře jen polovina, nekompletní kobylka (jeden kámen nahrazen bronzovým válečkem), snímače měly ve výškách nepříjemný řezavý zvuk a sama kytara nevypadala nijak vábně. Tak jsem se v ní začal vrtat, zjistil jsem, že kytara má víceméně zprasenou elektriku, tak se začalo předělávat. Nejprve nové ladící mechaniky, mezitím jsem sehnal vrak kobylky, ze které jsem vyměnil kámen na svou. Po té přišlo na řadu velké šetření, nakonec se kytara dočkala nové elektroinstalace (navíc rozpínání HB na singly) a nových snímačů R.M. pickups (AlNiCo+ColourSound). takže původní zůstalo jen dřevo + kobylka. Momentálně je kytara na zabroušení pražců + výměnu 0tého pražce za kost a už se jí nemůžu dočkat. Originalistům bych se chtěl asi omluvit, ale tento kousek byl naprosto garážový, otřískaný a v žádném případě nebyl tak ,,voňavý,, jako ta co je tu vyfocená. Kytara je také nově olakovaná do černého matu s širším krémovým lemováním (http://www.skoda110r.ic.cz/…DSC00255.JPG) a krémovými doplňky (http://www.skoda110r.ic.cz/…DSC00256.JPG) na hlavu se ještě chystá nápis z prvních Diamantek (http://www.skoda110r.ic.cz/Diamant.jpg – třeba se vám taky bude hodit). Kytara teď působí sice použitým dojmem, nepůsobí jako kejtra kterou by si někdo přinesl z obchodu, ale má svoji duši se všemi šrámy, se vším dobrým i špatným co v ní je. Zvuk je nyní nádherně měký a zvonivý. Po hodinách práce s Diamantkou se z ní pro mě stala srdcová záležitost a nevyměnil bych jí, i když časem ji třeba vytlačí něco modernějšího tak jí neprodám (on by ji asi nikdo za pouhé náklady cca 6kkč bez příslušenství asi nikdo nekoupil, ale to mě netrápí).

  Dál bych se chtěl zeptat jestli nemáte zájem o fotografie Jolany Star (možná Strat – nevím), každopádně je to Jolana tvářící se jako StratoCaster, jen už má také nové snímače Humbuckery a asi nejzajímavější na ní je výrobní číslo 0001, kytaru vlastní kamarád a je s ní též na výsost spokojen.

  Díky za tento perfektní web
  S pozdravem David ,,m8(á)rinek,, Márinka

 276. hagrid:

  Ano,Hruza z ready kyrken na ni sveho casu hral,napriklad k videni v klipu cerny brejle

 277. Jolana.cz:

  Zdravím a děkuji ;-)
  Každý má různé zkušenosti a o tom je diskuse. U většiny lubovek, se kterými jsem se setkal (samozřejmě Jolany :-) ) ,byly nějaké problémy, kvůli kterým byla oprava dost složitá a někdy se ani nevyplatilo je rekonstruovat (i když vzhledově byly supr).
  Jinak Grazioso si nedovolím pomluvit !… :-)) Je připreveno také ke zveřejnění. Připravujeme texty…

 278. kinx:

  navic kytarista z photolabu masti na puvodni resonet grazioso, svyho casu na ni hral i Hruza z kirkenu (udajne ji jejich kytarista nasel pred x lety na smetisti tak ji nechal dat dohromady a hrala vyborne) :)

 279. kinx:

  jasny, je dobre ze se jolanam nekdo takhle venuje :) jinak prave myslim ze z hlediska dnesniho pouziti jsou leckere starky lepsi nez napriklad diamantky (nebo moje oblibene galaxisky :)), minimalne drevem.

 280. Jolana.cz:

  Re: kinx:
  Zdravím ! Co takhle číst návod, tam to fšechno píšou ? … :-)))
  Teď vážně: většina kytar je připravena ke zveřejnění. Pokud ale maj ty fotky za něco stát, musí se to trošku vybrat a někdy dokolorovat. Takže postupně, ok ? Byl by nesmysl dát tam jen seznam bez obsahu… Pokud máte nějaké fotky, které byste chtěl zveřejnit.. A hlavně nějaké průvodní popisy. Budem rádi za každou pomoc.
  K té kvalitě: z hledika zpracování, pracnosti výroby možná. Ale z hlediska dnešní použitelnosti?????? Můžem o tom něldy popovídat.
  Díky za příspěvek.

 281. kinx:

  co takhle doplnit seznam kytar? :) prijde mi ze tam chybi hrozne moc modelu (ruzny derivaty neotonu ala marina, diskant, starky atd) ktery imho kvalitativne prevysovaly produkci v 70–80tych letech

Přidejte komentář

Abyste mohl komentovat, musíte se přihlásit.