Marina

Marina

Historie a popis:

Jolana Marina se vyráběla od roku 1961.

Zkušenosti s nástrojem:

Čekáme na Vaše zkušenosti :-)


Vaše komentáře

Napište cokoliv k této kytaře: zejména Vaše zkušenosti, postřehy, opravy a doplnění textu a vše, co by mohlo ostatní zajímat. Obecné informace prosíme pište do OBECNÉ DISKUSE. Jakékoliv materiály, fotografie, delší texty a ostatní prosíme zašlete na náš e-mail

 1. Fuckub:

  tel. 775963121
  mail – Fuckub@seznam.cz

 2. Fuckub:

  Zdravím. Mám doma skvěle předělanou Tuhle Jolanu.Je na prodej.Má někdo zájem?
  zde je foto – http://fuckub.rajce.idnes.cz/Lubovka/

 3. Bacil:

  Táta mi ji koupil v r.1968 ve 14 letech. Domníval jsem se, že lubovka bude více univerzální jak pro hru akustickou, tak pro elektrickou. Záhy jsem zjistil, že pro akustickou hru se nehodí (snad jen na cvičení) a pro elektrickou hru má horší vlastnosti než tzv. placky (je více mikrofonní a má kratší tón). Moje Marina měla stříbřitě zdobenou hlavu, ale struník, který byl k zadnímu lubu připevněný dvěma tyčkami zdobený nebyl. Snad nejpříjemnější byl úzký pohodlný krk, jehož nevýhodou byla nemožnost seřízení jeho prohnutí. Mohl se pouze pomocí klíčku sklopit. Za největší nedostatek považuji přepínací mechanizmus. Princip spočíval v přitlačení kovových kontaktů jednotlivých kláves k tenkým měděným drátkům, které často oxidovaly a kontakty byly značně nespolehlivé. Musel jsem drátky velice často čistit obrušováním, až jsem se rozhodnul celý mechanismus odstranit. Do plechového krytu jsem navrtal otvory a do nich zabudoval klasické a velmi spolehlivé páčkové přepínače. I když při přepnutí bylo slyšet cvaknutí, naučil jsem se přepínat do rytmu bicích a v hudbě to celkem zaniklo. Jelikož jsem se snažil o bluesový styl hraní (vytahování strun), bylo nutné používat měkké struny, které na tuzemském trhu neexistovaly. Nejtenší struny se kombinovaly z tenorového a šestistrunného banja, a ostatní kytarové se o jednu pozici posunuly.I když kvůli jedné struně se musela koupit celá sada, stále to vyšlo poměrně levně. Tyto struny ale neměly moc dobré elektromagnetické vlastnosti potřebné ke snímání, což spolu s použitím kondenzátorových rejstříků ubíralo signálu z kytary. S tím měly tehdy dostupné elektronkové zesilovače Tesla co dělat, aby ozvučily celý sál. PA systém se ještě nepoužíval. Když se mi později podařilo koupit nelegálně dovezenou kvalitní zahraniční kytaru, která byla zpracováním o třídu lepší, poznal jsem, jak tato československá kytara svými nedostatky limituje moji techniku hry, která se na nové lepší kytaře dala dále rozvíjet, tak jsem se Mariny docela rád zbavil. Myslím, že by se k profesionální hře moc nehodila.

 4. impetigo_2:

  Dostal jsem ji pod stromecek, je jako nova… porad se ji nemuzu nabazit, ten krk, ach… :) ma moc prijemnej mekej ton, uplna jazzova kralovna :)

 5. kinx:

  tohle byla moje prvni elektrika :) mel jsem verzi z roku 1962 s kosoctvercovym vykladanim, zlatou hlavou, stribrnym pickguardem s cernyma klavesama a vibratem (na kterym bylo taky zlaty trpitivy vykladani). oproti ukazanym kouskum ta co jsem mel mela jeste dvojity binding ve vyrezech. kytara bohuzel moc nehrala, ale hrozne se mi doted libi :)

Přidejte komentář

Abyste mohl komentovat, musíte se přihlásit.